İnceleme: Bir Keşişin Temiz Ev ve Zihin Rehberi

Bu haftanın kitap inceleme yazısında Bir Keşişin Temiz Ev ve Zihin Rehberi isimli kitabı paylaşmak istiyorum. “Temiz yaşa, sakin kal, mutlu ol” mottosuyla başlayan arka kapak oldukça huzur verici. Shoukei Matsumoto, Komyoji Tapınağı’nda yaşayan bir Budist Rahip. Kendisinin temizlikle ilgili bilgilerini derlemesini okuyoruz. Kitabın pek çok yerini çizdim, not aldım ama sevdim mi?

Bir Keşişin Temiz Ev ve Zihin Rehberi Konusu

Pegasus yayınlarından çıkan kitap çok güzel başlıyor. Akıcı bir şekilde ilerliyor zaten sayfalarda kısa kısa yazılar şeklinde ilerliyor. 130 Sayfalık kitap iki günde bitti. Aklımda ne kaldı derseniz sinirlerimin bozulmaya başladığı dişlerin nasıl fırçalandığını anlatan bölüm. Şimdi arkadaşlar zor dönemlerden geçtik. Herkes kişisel gelişime, benliğe sardı anlıyorum. Ülkede bir şeyleri değiştiremiyoruz bari evimizde değiştirelim kafasında yaşamaya başladık. Yatağımızı süpürmeye, dilimizi fırçalamaya, vücudumuzu kremlemeye başladık. Tüm bunlar okey ama böyle bir kitabı basmaya gerek var mıydı? Evet millet artık bunları okumak istiyor diyip bir sürü kişisel gelişim kitabı sürüldü zaten piyasaya. Bir Keşişin Temiz Ev ve Zihin Rehberi pdf olarak bulabilirseniz ya da kütüphanelerden alınıp merakınızı giderebilirsiniz bence.

Evet çok güzel bölümleri var özellikle ilk sayfalar sakinleştiriyor, huzur veriyor. Ama bildiğiniz evinizi nasıl temizleyeceğinizi anlatıyor bu kitap. En basit haliyle temiz suyu kovaya koy, bezi sık tarzında hem de. Hatta dişinizi nasıl fırçalayacağınızı adım adım anlatıyor. Hatta ben bu bölümde yok ya belki kötü söz konuşmama şeklinde bir metafor yapmıştır dedim ama yok temiz bir nefesten bahsediyor.

Mesela ütü yapma bölümü var. Özenle kıyafetlerimizi ütülediğimizde kalplerimiz de duruşunu ve tazeliğini gün boyu korurmuş. Yok artık LeBron James diyorum buna ben. Çok şükür benliğime döneyim diyorum ama bu kadar da delirmedim.

Sevdiğim yerler olmadı mı tabi ki oldu. İki cümle 🙂 Burada da alıntılayım;

Basit yaşar, her anı farkındalıkla geçirip özümüz üstünde düşünmeye zaman ayırırız…. Özensiz yaşarsanız zihniniz kirlenir ama özenli ve vicdanınızı dinleyerek yaşarsanız yavaş yavaş yeniden arınır.

Bir Keşişin Temiz Ev ve Zihin Rehberi

Lütfen bu kitabı okuduysanız yorumlarınızı benimle paylaşın çünkü çok merak ediyorum!

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!