Edebiyat,  Tüm Yazılar - Home,  Yetişkin Edebiyat

Maceraya Atılmaya Hazır Mısınız?

Bu aralar okuduğum kitap İhsan Oktay Anar’ın “Puslu Kıtalar Atlası” isimli o meşhur kitap. 

Uzun zamandır bu kitabı okumak istiyordum, daha yarısına kadar geldim ama her gün okuduktan sonra kitap üzerinde biraz düşünmeye vakit ayırıyorum çünkü gerçekten insanın ufkunu açan bir kitap.

Özellikle kitapta karakterlerinden Uzun İhsan Efendi ve oğlunun konuşmalarından bir kısım çok dikkatimi çekti ve bunun üzerine uzun uzun düşündüm Uzun İhsan Efendi bir maceraya atılıp atılmamakta kararsız kalan oğluna şöyle söyledi: “Macera ise büyük bir ibadettir; çünkü onun eserini tanımanın başka bir yolu olduğunu görebilmiş değilim. kendi payıma ben, dünyayı rüyalarımda keşfetmeye çalıştım. Bu, yeterince cesur olamadığımın bir göstergesi olabilir. Aynı hatayı senin de yapmana yol açmak istemiyorum. Sana izin veriyorum, git. Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma”.

Ben özellikle çocuk doğduktan sonra kendimi pimpirikli biri olarak nitelendirebilirim çünkü aklıma hiç olmayacak şeyler gelir ve bunlardan korkarım. İlk zamanlar oğlan doğduğunda uzun süre dışarı çıkmadım bebekle beraber gezemem diye. Özellikle evde durdukça her şeyden çekinir olduğumu hissediyorum.


Yeni Şeyler Keşfetmek

Korku ve cesaretsiz olma hali çok uzarsa elimizi kolumuzu bağlayan bir unsura dönüşüyor. Bir kez cesaretsizliğe adım attığında ise genelde uzun süre devam ediyor.

“Diğer insanların ne diyeceğinden, herhangi bir işin sonucunda ne olacağından ya da birini kaybedeceğimizden korktuğumuzda bir sonraki adımı atmamızı engeller.”

aklinizikesfedin.com

Bazen küçük ya da büyük maceraya atılmak gerekiyor. Aslında ne zaman başıma bir şey gelir diye değil nasıl yaşadım diye olaya bakmak lazım. Her zaman her durumda denemeliyiz, eğer bir şey başarmak istiyorsak bunu sadece oturduğumuz yerden planlayarak, düşünerek yapamayız bunu gerçekten deneyimleyerek bu işin içinde yer alarak yapabiliriz.

O zaman sizde motivasyonumuzu bulun yeni bir şey yaratmanın o eşsiz duygusunu yaşayın. Cesareti kaybetmemek dileğiyle..

Sevgilerle..

👋

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: