Meyve Sineği Önlemek ve Ortadan Kaldırmak için 14 İpucu

Mutfak tezgahınızda bir kase taze elma veya domates bulundurmak harika ve sağlıklı olsa da, kaçınılmaz bir dezavantaj var. Maalesef; Meyve sineği sorunu. Bozulmamış kiraz kırmızısı domateslerle dolu bu kase, bir gecede aşırı olgunlaşıyor ve resmen drosophila melanogaster – meyve sineği olarak bilinen rahatsızlığı çekiyor. Bu yazıda Meyve Sineği Önlemek ve Ortadan Kaldırmak için 14 İpucu bulacaksınız.

Meyve Sineği ile Tanışın

18. yüzyıla kadar bilim adamları ve bilim adamları, meyve sineklerinin doğal olarak kirli çamaşırlar ve çürüyen et gibi inorganik, kötü maddelerden üretildiğini teorileştiren “kendiliğinden nesil” adı verilen bir olguya inanıyorlardı. Yerel çöplükte vızıldayan çok sayıda meyve sineği bulacağınız kesin olsa da, hemen hemen her yerde büyüyebilirler ve en temiz mutfaklar bile alışveriş yapmak ve yerleşmek için çok sayıda fırsat sunar.

Meyve Sineği Neden Olur?

Meyve sineği neden olur sorusu da sıklıkla soruluyor. Evinizde taze ürünleri dışarıda bırakmak, ücretsiz oda ve meyve sineklerinin reklamını yapmak gibidir. Tipik olarak, eve getirilen meyvelerle veya açık kapı ve pencerelerden girerler. Yumurtadan ergine yaklaşık yedi gün süren bir yaşam döngüsüyle, meyve sinekleri çok hızlı çoğalabilir. Dişiler bir seferde 500’e kadar yumurta bırakır, bu da meyve sineklerinin birkaç hafta içinde yüzlerce yavru üretebileceği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir; Evde Hızlı Bir Temizlik Zamanı

Meyve Sinekleri Isırır Mı?

Böcek kuzenleri eşekarısı, örümcek ve sivrisineklerin aksine, meyve sinekleri sokmaz veya ısırmaz. İnsanlar için oluşturdukları ana risk, sineklerin ev içinde hareket ederek yaydıkları hastalıklara ve bakterilere maruz kalmaktır.  Meyve sinekleri zamanlarının çoğunu yiyecekleri fermente ederek geçirirken, ara sıra tabaklarda, çatal-bıçaklarda, bardaklarda ve hatta diş fırçalarında da durabilirler. Kirlenmiş ürünün kendisini tüketemeseniz de, bu nesnelerden yediğinizde veya içtiğinizde, meyve sineğinin taşıdığı aynı bakterilere maruz kalırsınız. 

Meyve Sineği İstilasının Önlenmesi ve Ortadan Kaldırılması

Şeker içeriği nedeniyle meyve sinekleri meyveye çekilirken, şeker içeren her şey bunu artıracaktır. Şeker mayalandıkça, meyve sineklerinin sevdiği alkole dönüşmeye başlar (onları sık sık bira şişelerinin etrafında vızıldayarak ve şarap bardaklarının etrafında dolaşırken bulmanızın başka bir nedeni). Evden çekim kaynaklarını kaldırmak, bir meyve sineği sorununu çözmek için iyi bir ilk adımdır , ancak sorunu tamamen çözmek için yeterli olmayabilir. Ürün kıt hale geldiğinde, meyve sinekleri genellikle kanalizasyon giderlerine, çöp öğütücülerine, boş şişe ve teneke kutulara, çöp torbalarına, geri dönüşüm kutularına, kompost yığınlarına ve hatta nemli paspas ve süngerlere geçerek sorunu devam ettirir.

Meyve sinekleriyle baş etmenin en iyi yolu, sorunu daha başlamadan önlemektir. 

İşte birkaç ipucu: 

 • Meyve ve sebzeleri tezgahta değil buzdolabında saklayın.
 • Pencereleri ve kapıları kapatın. Meyve sinekleri ağdan geçebileceğinden sinekliklere güvenmeyin.
 • Klimanızı mümkün olduğunca kullanın. Nemli iç ortam koşulları, meyve sineklerini çağırarak meyve çürümesini sürdürür ve hızlandırır.
 • Çürüyen organik madde alanından kurtulmak için çöp tenekelerinin altları da dahil olmak üzere yiyecek hazırlama alanlarını silmek için çok amaçlı bir temizleyici kullanın.
 • Mutfak süngerlerini ve paspas yedeklerini düzenli olarak değiştirin.
 • Çöp öğütücünüzü temizlemeyi alışkanlık haline getirin.
 • Sineklerin oraya inmesini engellemek için yiyeceklerin yanına salınımlı bir fan yerleştirin. 
 • Özellikle sıcak yaz aylarında bir temizlik programı uygulayın. Günde iki kez çöpü dışarı çıkarın, çöp kutularını haftada bir fırçalayın, yerleri paspaslayın ve her gece yüzeyleri silin.

Kendinizi bir meyve sineği istilasıyla karşı karşıya bulursanız, işleri bir sonraki seviyeye taşımanın zamanı geldi: 

 • Meyve sineklerinin ilk belirtisinde ürünlerinizi temizleyin. Meyve ve sebzeleri, olgunlaştığına, sıvı sızdığına veya çürük veya kırıldığına dair herhangi bir işaret açısından inceleyin.
 • Mutfağınızın çöp kutusuna ürün veya artıkları atmayın. Torbalayın ve açık bir kutuya götürün.
 • Doğrama, pişirme veya yemek hazırlamadan kalan pislikleri hemen temizleyin.
 • Boş soda kutuları, şarap şişeleri ve bira kutuları meyve sineği cennetleridir. Geri dönüştürülebilirlerin etrafta kalmasına izin vermeyin. İçine sızmış olabilecek herhangi bir kalıntı sıvıyı veya meyve suyunu çıkarmak için hazneyi düzenli ve kapsamlı bir şekilde ovduğunuzdan emin olun.
 • Üreyen yetişkin sinekleri ortadan kaldırmak, meyve sineği istilasını yavaşlatmaya ve sonunda durdurmaya yardımcı olacaktır. Sirkeden süte ve şaraba, evinizin sorunlu bölgelerine yerleştirmek için kendin yap meyve sineği tuzağı oluşturmak için önerilen birçok tarif var. 

Meyve sinekleri taze yiyeceklerden uzak durmak için bir neden değildir. Biraz çabayla, davetsiz misafirlerden sürpriz bir görünüm olmadan sağlıklı, besleyici yemeklerin ve atıştırmalıkların tadını çıkarabilirsiniz. 

Yazı Kaynak: The Spruce

Sevgilerle..

1 Comment

 1. Bu sinek Akdeniz sinegiyle aynı şey mi acaba

Yorumlarınız benim için değerli!