Normalleşmeye Çalışmak (!)

Büyük kayıplar veriyoruz. Kendimizi, ailemizi, çocukları, soğuktaki insanları her şeyi ama her şeyi düşünüyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz, yeri geliyor yemek yemekten utanıyoruz. Utanması gerekenlerin yerine utanıyoruz. Normalleşmeye çalışmak kolay değil.

Bu yazıda kaygıyla ilgili bir şeyler yazmak istedim. Çünkü aynı zamanda kaygılıyız. Ender Saraç Instagram hesabında bir fotoğraf paylaştı. Kuru fasülye ıslatılmış tencere bulunan yıkılmış bir bina. O kişi fasülyeyi ıslatırken yarın onu yapamayacağını bilmiyordu. Düşünsenize bir saniye sonrasını planlamak bile ne kadar boş..

Endişeler, şüpheler ve kaygılar tamamen normaldir. Hatta çoğu zaman faydalıdır. Ancak “normal” endişe, kalıcı ve kontrol edilmesi zor olduğunda sorunlu hale gelebilir. Örneğin, olabilecek tüm kötü şeyler için endişeleniyorsanız, genellikle en kötü durum senaryolarını hayal ediyorsanız işler zorlaşıyor. Uyumak, sosyalleşmek hatta sindirim sistemi bile bozuluyor.

Böyle büyük bir felaket yaşarken üzüntüyü, normale dönmeyi beklemek çok zor. Aslında büyük bir yas sürecindeyiz. Bu yası yaşamak elimizden geleni yapmak biraz iyi gelebilir. Acının paylaşılması önemli.

Kendi endişe kalıplarınızı belirlediğinizde, bu düşüncelerin geçerliliğini sorgulayın. Örneğin, kendinize şu soruyu sorabilirsiniz:

  • Düşüncelerinin doğru olduğunun kanıtı nedir?
  • Düşüncenin olumlu bir versiyonu nedir? Bu olumlu versiyon doğru olabilir mi?
  • Düşüncelerin gerçekleşme olasılığı nedir?
  • Bu düşünce benim için faydalı mı? 

Bir endişe döngüsüne kapıldığımızda, bu bizi ürkütücü ve soyutlayıcı hissettirebilir ama gerçek şu ki, yalnız değilsiniz. Sizi neyin rahatsız ettiği hakkında güvendiğiniz bir arkadaş, aile üyesi veya terapistle konuşmak, kaygınızın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. İçeride çocuğum uyurken deprem korkusundan uyuyamıyorum çoğu zaman sabaha karşı 4’te uyuyorum.

Profesyonel yardımı düşünmek de önemli. Ara sıra endişe duymak doğaldır. Kendinizi günlük meseleler hakkında aşırı derecede endişelenirken bulursanız, endişelerinizi kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız, çoğu insandan daha fazla endişelendiğinizi biliyor veya aşırı derecede huzursuz veya rahatlayamıyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!