Sosyal Medyada Nasıl Marka Olunur?

pazarlama

Markaların artık kesinlikle sosyal medyada yer almaları gerekliliği konusunda hepimiz hemfikiriz. Peki ama rekabetin oldukça fazla olduğu Sosyal Medyada nasıl marka olunur?

Hedef kitlenize göre bir sosyal ağ belirlemelisiniz. Şu an alışveriş açısından en popüler olan tabii ki İnstagram

Öncelikle sosyal mecralarda popüler olmanın ilk adımı tutarlılık. Birden fazla mecrada yer alıyorsanız hepsinin banner ya da profil fotoğrafı aynı olmalı. Logo, slogan, afişler, hepsi eşleşmeli. Sosyal medyada markalaşma, işinizin nasıl göründüğü ile ilgili değil, aynı zamanda işletmenizin söyledikleri ve nasıl söylediği ile ilgili.

pazarlama

Örneğin şöyle bir sayfa düşünün; sağlıklı yemek tarifleri paylaşılıyor. Özellikle  anneler için pratik ve sağlıklı hızlı yapılan yemek tarifler. Ama bir akşam hesap tweet atmaya başlarsa “En iyi Oscar’lık filmler, benim seçtiklerim” gibi garip, değil mi? Ve tamamen kafa karıştırıcı. Ama şu şekilde lanse edilebilirdi. İşte bu oyuncu da sağlıklı besleniyor şeklinde… Yani kaçınmanız gereken şey markanızla ilgili olmayan şeyleri düzgün şekilde yansıtmadan paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Markayı biraz “insan”ulaştırmak gerekir.  Bunu nasıl yaptığınız önemlidir. 

Örneğin, el yapımı takı tasarımı işiniz için bir Instagram hesabınız varsa, kız arkadaşlarınızla bir gece dışarı çıkmadan rastgele selfie göndermeniz önerilmez. İşinize ve ürünlerine ilgi duyanlar için sarhoş bir geceyi paylaşmanın amacı nedir? Bu, markanızı sosyal medyada insanlaştırmanız gerektiğini söylerken bahsettiğim şey değil 🙂

Bununla birlikte, yapabileceğiniz şey, bazı çalışanlarınızın, eldeki şampanyayla, kârlı bir çeyreği kutlayan bir çalışma gününün perde arkasını gösteriyor. İnsanlaştırmak derken tam olarak bundan bahsediyorum. Bu takipçilerinize iş dışında neler yaptığınızı gösterir ve güven aşılar.

İnternette satışa başlamadan önce hedef kitleyi ve ürünlere göz gezdirmek oldukça önemli. 

İnternette En Çok Satılan Ürünler 2018 yazısını inceleyebilirsiniz.

Takipçilerinize küçük hediyeler göndererek çekilişler düzenleyebilirsiniz. Ya da takipçisi yüksek hesaplara ürünlerinizi gönderip tanıtım yapmalarını isteyebilirsiniz. Tabii bunlar da hedef kitleye önem vererek yapılması gereken adımlar. Paylaşım zamanlarını ve özel efektleri birbiriyle uyumlu seçmek de oldukça önemli!

Sevgilerle..

Bu makale size yardımcı olduysa paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlarınız benim için değerli!