Whatsapp Alternatifi 4 Uygulama

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesini devreye almasının ardından pek çok kullanıcı kendine yeni ve güvenli bir mesajlaşma aracı bulmaya çalıştı. 3 milyara yakın bir kullanıcı sayısına sahip olan Whatsapp, bu kullanıcılarının pek çoğunu şimdiden farklı uygulamalara kaptırdı. Bizde sizler için dünyada Whatsapp’tan sonra en popüler olan dört uygulamayı araştırdık. İşte karşınızda tüm yönleriyle Whatsapp alternatifi dört uygulama…

Signal Nedir? Signal Güvenilir Midir?

Ücretsiz ve güçlü bir şifreleme yapısına sahip olan Signal, tüm mobil platformlarda çalışan önemli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Oldukça kolay bir arayüze sahip olan Signal, tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi sesli arama ve video arama gibi özelliklere de sahiptir.

Bilgisayar kullanan kişiler için de masaüstü kurulumu yapılabilen bir mesajlaşma uygulaması olan Signal, aynı anda hem telefon hem de bilgisayar üzerinden kolayca kullanılmaktadır.

Gizlilik konusunda en başarılı mesajlaşma uygulamalarının başında gelen Signal ile attığınız her mesaj özel olarak şifrelenmekte ve bu mesajlar sadece alıcılar ve göndericiler tarafından görülebilmektedir. Hackerların, kişilere ait mesajları okumasına hiçbir fırsat tanımayan Signal, açık kaynak kodlu bir şifreleme yapısı kullandığı için pek çok yazılımcı kullanıcısı tarafından da geliştirilmektedir.

Signal’de en önemli avantajlarda biri ise kullanıcılara tanınan otomatik silme özelliğidir. Kullanıcılar biri ile sohbet ederken mesajların belli bir süre(örneğin mesaj atıldıktan 10 dakika sonra) içinde silinmesini sağlayabilmektedir. Bu mesajların geri dönüşü olmadan silimi sağlanmaktadır. Bu da Signal’i çok güvenli bir mesajlaşma uygulaması haline getiremketedir.

Signal’de hareketli ifade simgeleri yani emojiler bulunmamaktadır. Bu emoji kullanımını sevenler için kötü bir haber de olsa genel olarak Whatsapp alternatifi uygulama olarak kullanıcılardan tam not almaktadır.

Threema Nedir? Threema Güvenilir Midir?

Gizliliğin en çok sağlandığı mesajlaşma uygulaması olarak da bilinen Threema, tüm kullanıcılarına tam gizlilik sözü vermektedir. Kişi listeleri ya da grup bilgileri uygulamanın içi yerine telefonda saklanmaktadır. Bununla beraber mesajlar iletildikten sonra karşıdaki kişi okuduğu an silinirler.

Telefon numarası ile iletişime geçilmeyen bir sistem olan Threema’da kullanıcılar 8 haneli Threema kimliklerini kullanmaktadır. Bu sayede gizliliği daha da iyi sağlayan kullanıcılar, yabancı biri ile konuşurken telefon numaralarının görünmemesini de sağlamaktadır.

Threema’da sesli aramalarınız, mesajlarınız, grup sohbetleriniz ve paylaştığınız tüm dosyalar için uçtan uca şifreleme tekniği kullanılır. Durum mesajlarınız dahi şifrelenebilir ve sadece istediğiniz kişiler tarafından görülebilir. Uçtan uca şifreleme sayesinde paylaşılan ya da konuşulan her şey sadece alıcılar ve göndericiler tarafından okunabilir.

Sık sık bilgisayar kullanan kişiler için ise tarayıcı üzerinden erişim sağlanabilen Threema ile hem bilgisayar hem de telefonunuz üzerinden kolayca mesajlaşabilirsiniz.

Threema’nın hem uygulaması üzerinden hem de tarayıcısı üzerinden konum, dosya gönderi gibi işlemler yapabilirsiniz. Diğer uygulamalara ek olarak ise Threema’da yalnızca seçeceğiniz kişilerin cevaplayabileceği anketler oluşturabilir ve size gelen her mesaja “beğeni” bırakabilirsiniz.

Bonus olarak Threema uygulamasının, dünyanın kişi güvenliğini en üst seviyede sağlayan İsviçre’de kurulduğunu ve hala orada yönetildiğini belirtmek isteriz.

Telegram Nedir? Telegram Güvenilir Midir?

WhatsApp’ın ardından en popüler ikinci mesajlaşma uygulaması olan Telegram, bulut tabanlı bir uygulama üzerinde çalışmaktadır. Whatsapp’a çok benzeyen bir uygulama olan Telegram, Whatsapp’tan farklı olarak kullanıcılarına kendilerine bir kullanıcı adı belirleme fırsatı vermektedir. Telefon numarası bilgilerini paylaşmadan kişiler sadece kullanıcı adlarını vererek de mesajlaşabilmektedirler.

Signal’e benzer olarak Whatsapp’tan daha çok gizlilik modülü olan Telegram’da da mesajların belirli bir süre sonra otomatik silinmesi sağlanabilmektedir. Telegram’da da konum, dosya paylaşımı ve sesli arama gibi pek çok özellik mevcuttur.

İlginizi çekebilir; Dijital dünyadan 10 adımda uzaklaşın!

Whatsapp Alternatifi Wire Nedir? Wire Güvenilir Midir?

Wire, Avrupa veri saklama yasaları ile korunan tek şirkettir. Uçtan uca şifreleme özelliği ile güvenli bir mesajlaşma uygulaması olan Wire, hem işletmeler hem de bireysel kullanıcıların son derece kolaylıkla kullanabileceği bir uygulamadır. Diğer uygulamaların aksine geliştirdikleri özel sistemlerle mesajlaşma uygulamaları arasında en net görüntülü ve sesli arama imkanını sunan Wire, bu özelliği ile kullanıcılarından tam not almıştır.

Wire’ın diğer uygulamalardan en büyük farkı ise aynı anda sekiz farklı cihaz üzerinden Wire hesabınızla işlem yapabilmenizdir. Bununla beraber Wire’da mesajlaşırken göndereceğiniz kelimeyi kalın ya da italik olarak biçimlendirebilirsiniz. Tıpkı Signal ve Telegram’da olduğu gibi zamanla ayarı yaparak mesajlarınızı bir süre sonra otomatik olarak silebilirsiniz. Wire uygulamasına da puanımız tam!

Yorumlarınız benim için değerli!