Hangi Konuda İyi Olduğunuzu Bulun!

Doğal yeteneklerinizi bulmak sizi motive edebilir ve sürekli gelişmeyi istemenizi kolaylaştırır. Hangi konuda iyi olduğunuza dair iyi bir fikre sahip olduğunuzda kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Esenlik ve zihinsel zindelik, kendinizi anlamak, kabul etmek  ve güçlü yönlerinizi geliştirmekle başlar. Bu yüzden hangi konuda iyi olduğunuzu bulun diyorum.

Kendinize sorabileceğiniz sorulardan bazıları;

  • Seni ne güçlendirir?
  • Doğal olarak sana ne geliyor?
  • Çocukken hangi konularda iyiydin?
  • Hangi iltifatları görmezden gelme eğilimindesiniz?
  • Hangi beceriler gelişmenize veya engellerin üstesinden gelmenize yardımcı oldu?

Bu soruları kendinize sorarak kendinizi tanıyabilir ve hangi konularda iyi olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Bu yazıdan sonra Başkası Olma KendinOl! yazımı da okuyabilirsiniz.

1. Doğuştan gelen yetenek

Bu, doğal olarak sahip olduğunuz yetenekleri veya diğerlerinden daha hızlı edindiğiniz becerileri ifade eder. Örneğin, resim yapmak doğuştan gelebilir veya yeni sporları veya matematiksel kavramları kolayca öğrenebilirsiniz.

2. Bilgi tabanınız

Bazı konularda, diğerlerine göre bilgileri tutmayı daha kolay bulabilirsiniz. Daha az bilinçli çabayla basit veya karmaşık kavramlarla aynı şekilde ilgilenebileceksiniz. 

3. Tanıma

Doğal yeteneği gizlemek zordur ve insanlar şüphesiz bunu fark edecektir. İltifatları ve övgüleri kabul etmenin sorun olmadığını unutmayın. İnsanlar sosyal yaratıklardır ve zihinsel olarak sağlıklı kalmak için pozitifliğe güveniriz. Ayrıca hangi alanda yetenekliyim testi gibi internet testleri de yardımcı olmaktadır.

Meraklı ve kendinizi nasıl gördüğünüzle örtüşmeyen geri bildirimlere veya önerilere açık olmak faydalı olabilir. Bazen, bir kitap ya da yerle karşılaşana ya da bizi aydınlatan biriyle tanışana kadar becerilerimiz radarımızda olmayabilir. Bir şeyde kötü olup olmadığınızı denemeden bilemezsiniz ve beklenmeyen sürprizlerle doludur. 

Dışarıda, onları bulmamızı bekleyen fırsatlarla dolu büyük bir dünya var. Bazen kendimizi ancak önce kaybolursak bulabiliriz. Ufkunuzu genişletmek için seyahat etmeyi, yeni dersler almayı ve yeni insanlarla tanışmayı deneyin.

Danışmanlık hizmetleri veya yaşam koçları da iyi bir seçenek olabilir. Kendiniz hakkında konuşmak veya yüksek sesle beyin fırtınası yapmak, olayları meşgul beyinlerimizin içinden daha net görmenin harika yollarıdır. 

Günün sonunda, konfor alanınızın dışına çıkmaz, şans ve risk alıp başarısız olmazsanız, öğrenmeye, gelişmeye ve mükemmelleşmeye başlamak için hiçbir yeriniz olmayacak. 

Bu yazının orijinal dilinde okuması için www-betterup-com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kendini Keşfetmek ile İlgili Kitaplar

  • “Avucunun İçindeki Dünya”, Elsa Punset
  • “İçedönüklerin Sessiz Gücü”, Susan Cain
  • “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı”, Dale Carnegie

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: