Boş Defter Kullanma Fikirleri – 10 Farklı Fikir

Ne defteri tutabilirim diyenler için bu yazıyı planladım. Günlük tutmak, alışkanlıklarınızı takip etmek, hayatınızı planlamak veya hemen hemen her şeyi yapmak için boş bir not defteri kullanabilirsiniz. Aşağıda, fazladan boş veya yarı kullanılmış defterleri kullanıma sunmanın 15 eğlenceli ve etkili yolu var! Boş Defter Kullanma Fikirleri umarım işinize yarar!

Defter Kullanma Fikirleri

Yepyeni bir boş defter almak en heyecan verici duygulardan biridir. Çok fazla potansiyel, çok fazla özgürlük var! Ön kapağı açarken duyduğunuz his, elinizdeki kağıdın dokusu… sarhoş edici olabilir. Ama aynı zamanda oldukça korkutucu da olabilir! Her yıl yeni defterler alıp direkt olarak rafınıza koyuyor olabilirsiniz. Fakat zamanla çoğalan bu defterler koleksiyondan çok bunaltıcı bir hale gelebilir.

1. Hobi Günlüğü

Hobi sahibi olmayı seviyor musunuz? O zaman hobinizle ilgili tüm projeleriniz ve satın alımlarınız için bir günlük tutun! Planlarınızın kabataslak fikirlerini çizin, projeler için ölçüm yapın ve gelecekte ihtiyaç duyduğunuz veya almak istediğiniz öğeleri not edin. Çizgili deftere ne yapılır sorusunun ilk yanıtı bir hobi günlüğü olabilir.

2. Ajanda / Yapılacaklar Listesi

Boş defter kullanma fikirleri olarak genel bir ajanda olarak kullanılabilir. Ben bu yıl ajanda olarak Matt Notebook aldım. Memnun kaldım. Ama keşke telli defter olarak alsaydım. Peki ajandaya neler yazılabilir? Örneğin;

 • Yapılacaklar listesi
 • Günlük/haftalık/aylık/yıllık hedefler
 • Hayat amacı
 • Hareket halindeyken çantanız için küçük fikirler kitabı
 • Beyin Fırtınası
 • Sabah ve akşam rutinleri
 • Programlar (günlük, haftalık, aylık, yıllık) Örneğin aylık temizlik planlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Örnek olması açısından Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik yazısına bakabilirsiniz.

3. Harf Alıştırma Kitabı

El yazısı ile ilgileniyor musunuz? Gelişmek için pratik yapman gerektiğini biliyorsun, öyleyse neden boş defterlerinden birini kullanmıyorsun?

4. Bir Düğün veya Parti Planlayın

Partileri planlamak eğlenceli veya stresli olabilir. Tek bir boş not defterini planlamanıza özel olarak ayırarak tüm işlerinizi bir arada tutun!

5. Sağlık Günlüğü

Herhangi bir tıbbi veya zihinsel durumunuz varsa, o zaman bir sağlık kaydı tutmak yeni favoriniz olabilir. Tüm semptomlarınızı, tetikleyicilerinizi, ilaçlarınızı ve durumunuzla ilgili diğer bilgileri takip edebilirsiniz.

6. Alışkanlık Takibi

Eminim şimdiye kadar anlamışsınızdır, ben günlüklerin ve izleyicilerin büyük bir hayranıyım. Defterime ne yazsam diye düşünenler için bence en güzel bölümlerden biri alışkanlık takibi olarak kullanmaktır. Bullet Journal olarak da bilinen çizgisiz defterlerden faydalanabilirsiniz. Instagram’da En İyi Ajanda ve Defter Süsleme Hesapları yazımdaki hesapları takibe alarak bu konuda ilham bulabilirsiniz.

7. Olumlamalar

Olumlamalar, daha olumlu olmak için düşüncelerinizi ve tutumunuzu değiştirmenize yardımcı olacak inanılmaz bir araçtır. Güzel defter tutma konusunda bu fikir de oldukça eğlenceli.

8. Egzersiz Günlüğü

İster kilo vermek, ister kütle kazanmak veya sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyin, bir egzersiz günlüğü bunu yapmanın harika bir yoludur. Hedeflerinizi, ilhamınızı ve alıştırmalarınızı yazın. 

9. Seyahat Günlüğü

Sizi bilmem ama ne zaman seyahat etsem, kendimi bu deneyime o kadar kaptırıyorum ki, hiçbir şekilde belgelemeyi düşünmüyorum. Bu, zengin keşif ve eğlence dolu günlerin hafızada kaybolması anlamına geliyor ve ben sadece önemli anları hatırlıyorum. 

10. Gönderilmemiş Yazılar

Hayatınızdaki birine kızdığınızda veya kırgın olduğunuzda, bazen yapılacak en iyi şey bir gönderilmemiş yazı yazmaktır. Tüm duygularınızı bu deftere yazarak öfkenizden kurtulabilirsiniz.

Aşağıda, boş bir not defteri kullanma yollarının özeti verilmiştir.

 • Pozitiflik kitabı (ilham verici sözler/olumlu hikayeler/hedefler/sizi mutlu eden şeyler/güldüren fotoğraflar/yüzünüzü güldüren resimleri kesip çıkarın/başarılar)
 • Sanat Kitabı (eskiz/karalama/yazı/resim/çizim karalama defteri)
 • Sağlık Kitabı (yiyecek/ruh hali/mutlu düşünceler/egzersiz)
 • Verimlilik (rutinler/hedefler/programlar)
 • Yiyecek (yemek planlayıcısı/yemek tarifleri/web siteleri)
 • Etkinlik Planlayıcı (Noel/tatil/doğum günleri/yıldönümü)
 • Kişisel bakım kitabı (cilt bakımı/ rutinler/egzersiz/eğlenceli şeyler)
 • Finans (gelir/gider/fatura/bütçe)

Sevgilerle..

Boş Defter Kullanma Fikirleri – 10 Farklı Fikir yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!