Kusursuz Halı Nasıl Seçilir?

Doğru halı nasıl seçilir? Bir halı satın almak her zaman kolay bir iş değildir: Doğru halıyı bulmak, alanı mükemmel gösterirken, yanlış renk, boyut veya dokuya sahip bir halıya sahip olmak mekana garip bir görünüm verebilir. Halısı olmayan bir oda bitmemiş görünebilir. Ben halı sermediğim odalarda sanki her an taşınacakmışız hissi alıyorum. Bu nedenle benim için halı seçimi yapmak önemli. Halının güzelliğinin yanı sıra fiyat, kalite ve pratikliğe de iyi bakmalısınız.

Halı Modelleri

Kusursuz Halı Nasıl Seçilir?

Önce şu soruyu soralım, nerede kullanacaksınız?

Halıyı koyacağınız oda ve halının amacı size ilk kuralları verecektir. Oturma odasında rahat olmasını istersiniz, böylece yere de oturabilirsiniz. Yatak odasında daha kabarık olabilir. Çocuklarınız her zaman eve girip çıktığında girişte temizlenmesi kolay bir halı seçimi yapmalısınız. Yoksa odadaki odak noktası halınız mı olacak?

İlişkili: İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Burada odayı sıfırdan dekore etmeye başlayıp başlamadığınızı belirlemelisiniz. Cevabınız evet ise, iki seçenek vardır: Halı odadaki odak noktası olabilir ve geri kalan her şey halının etrafında seçilecektir veya mevcut mobilyaların geri kalanıyla uyum sağlamasını ve farklı dokularla daha fazla görünmesini istersiniz. .

Halı odayı bitiren son öğe ise, ilk görüşte aşk olan bir halı satın almamaya özen göstermelisiniz, ancak odada zaten sahip olduğunuz tüm renk ve desenleri göz önünde bulundurun.

Yün kilim, zamana karşı oldukça uzun süre dayanacağı ve temizlenmesi kolay olacağı için iyi bir yatırımdır. Son zamanlarda viskon ve bambudan daha fazla kilim var, harika görünüyorlar, ipeksi görünüyorlar, ancak bakımı o kadar kolay olmadığı için dikkatli olun. Her noktayı, hatta su damlasını göreceksiniz. Belki yatak odası için doğru bir seçim olabilirler.

Halının arkasını da kontrol edin, çünkü burada halının kalitesi hakkında iyi bir fikir edineceksiniz: tek tip dikiş ve düğümler size kaliteli üretimi gösterecektir.

Kusursuz halı nasıl seçilir konusunda birkaç kural daha var: Ucuz görüneceği için kilimi küçük almayın. Oturma odası için halı kanepeden daha uzun olmalı, kanepenin bacakları ve diğer koltuklar halının üzerinde olmalıdır. Bu aslında garip geliyor biliyorum. Çünkü çok alışkınız halının tam ortada olmasına ama aslında aralarında boşluk olan diğer mobilyaları bağladığını göreceksiniz.

Yatak odasında iki seçeneğiniz var, ya yatağın yan tarafına koyduğunuz küçük bir halı alırsınız ya da yatağın altına konan büyük bir halıyı tercih edersiniz. Yataktan inerken ayaklarınızı yumuşacık halıya bastığınızı düşünün.

Halı Boyutu Nasıl Olmalı?

Yemek odasında, masada otururken sandalyelerin ayaklarının hala halının üzerinde olmasını istersiniz. Yani masadan yaklaşık 75 cm daha uzun ve daha geniş çok iyi bir boyuttur.

Halı Alırken Dikkat Edilecekler

  • Önce oluşturmak istediğiniz efekte karar verin. Odak noktası mı yoksa diğer eşyaları tamamlayıcı mı?
  • Boyutu odanıza uygun mu?
  • Mobilya ve duvarların geri kalanıyla eşleşiyor mu?
  • Kendi başınıza veya bir profesyonel tarafından bakımı pratik mi?
  • Antialerjenik yapıda mı?
  • Son bir not: Kaymayı önlemek için ayrıca bir halı pedi satın alabilirsiniz, ekstra rahatlık sağlayacaktır.

Yorumlarınız benim için değerli!