Mutlu Bir İlişki İçin 5 Öneri

mutlu-ilişkiler-için-öneri

İlişkiler her zaman toz pembe değildir. Filmlerde gördüğümüz o romantik aşk hikayeleri maalesef her zaman gerçek olmuyor. Mutlu bir ilişki için önemli olan en kötü anlarda bile karşımızdakini kırarak gemileri yakmak yerine mantıklı düşünmeye devam etmeye çalışmak.

Bu konuyu biraz açalım,

Heyecanı ve gizemi kaybetmeyin. Partneriniz hayatınızın her detayını biliyor mu? Biraz gizem iyidir. Gün içinde yediğiniz yemeği, içtiğiniz kahveyi, her adımınızı anlatmayın. Spora mı gideceksiniz? Pilatesi boşverin kick boksa başlayın! Onu şaşırtın. Tekdüze hayat yaşamayın. Sizinle yaşamasına, heyecan duymasına izin verin.

Biraz klişe bir laf ederek konuya gireceğim. Bir ilişki de en en en önemli şey saygıdır. Hem kendinize hem de karşınızdakine saygı. Kendinizden her konuda ödün vererek ve hep alttan alarak kendinize saygınızı kaybetmeyin. Karşınızdakini devamlı aşağılayarak, bağırarak da ona saygısızlık etmeyin. Bir ilişkide, bu ister sevgiliniz ister kocanız/karınız olsun, asla size saygısızlık etmesine izin vermeyin. Siz de aynı şekilde ona saygısızlık etmeyin. Mutlu bir ilişki için yapılacak en doğru şey saygıya önem vermektir.

İkinci önemli mesele ise kendinize nefes alacak alanlar yaratın. Her an birlikte olmaya çalışmayın. Siz arkadaşlarınızla program yapın ve onun da program yapmasına izin verin. Her şeyi birlikte yapmalıyız diye düşünmeyin farketmeden karşınızdakine bağımlı hale gelebilir ve onsuz bir şey yapamaz olursunuz. Mutlu bir ilişkinin sırları nedir derseniz kesinlikle hem ona hem de kendinize alan yaratmanız derim. Lütfen ama lütfen çalışmıyorsanız kendinizi eve tıkmayın. Evde kalmak zorunda olsanız bile bir hobi bulun ve bunun için günün belli zamanlarında hobinizle ilgilenin. Örneğin Pazar günü sizin arkadaşlarınızla dışarı çıkma gününüz olsun. Ama mutlaka kendinize ayrı bir sosyal çevre edinin. Bunu özellikle daha ilk tanıştığınız zamanlarda başlayıp devam ettirin. Sevgiliniz olur olmaz arkadaşlarınızı terketmeyin ona da terkettirmeyin.

Mutlu Bir İlişki

Kendinize her zaman güvenin. Kendinize güvenmek için de kendinizi sürekli yenileyin ve geliştirin. Kıskançlığın en önemli nedeni bence kendine güven eksikliğidir. Hem kendinize hem de karşınızdakine güvendiğinizi belli edin. Eğer kendinize güvenmezseniz evlendiğinizde ya da evliyseniz ilerde sorunlar çıkacaktır. Her zaman kendine güvenli olduğunuzu yansıtın.

Karşınızdaki kişinin her konuda mükemmel olmasını beklemeyin. Her insanın kendine has özellikleri vardır, onun güzel özelliklerini görmeye çalışın. Sizin çok önem verdiğiniz her şeye aynı derecede önem vermesini beklemeyin. Sevgilinizin veya eşinizin kişiliğine saygı duyun. Değiştirmeye uğraşmayın.

Onu dinleyin ve empati kurun. Her olayda sizin haklı olmanız imkansız bunu kabullenin. Gerektiğinde özür dileyin. Sadece susup dinlemek yerine onu anlamaya çalışın. Neden bu sorunların çıktığını sakince konuşmaya çalışın. Uzun ilişkiler için tavsiyelerden biri de kesinlikle aşırı gurur yapmamak. Onu seviyor musunuz? Size saygı duyuyor mu? O zaman biraz inadınızdan vazgeçebilirsiniz. Bu ince bir çizgi lütfen kendinizi ezdirmekten bahsettiğimi falan düşünmeyin. Her zaman saygı duyulan ve sevilen olmak için önce kendinize saygı duyup sevmelisiniz. Yeni şeyler denemekten korkmayın, kendinizi kabuğunuza hapsetmeyin. Bir ilişki içindesiniz hapishanede değil. Birbirinize kenetlenip dış dünyayı unutmayın çünkü illa ki çiftlerden biri yıllar sonra dış dünyayı merak etmeye başlıyor.

Sevgilerle. Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Yorumlarınız benim için değerli!