Özel Günlerimizin Vazgeçilmezi Baklava

gazi-burma-baklava

Özel günlerimizin vazgeçilmezi baklava sevilerek tüketiliyor. Hemen herkesin özel günlerinde ve bayramlarda akla ilk gelen lezzetlerden biri baklavadır. Baklava, fıstıklı baklava, cevizli baklava gibi çeşitleriyle herkesin ağzını tatlandıran ve yemekten sonra tatlı yiyelim tatlı konuşalım atasözüne bağlı kalarak sohbetlerinizin yanında sizlere enerji veren bir yiyecek olarak varlığını asırlardır devam ettirmektedir. Baklava ince yufkası, sıcak şerbeti ve kıtır kıtır yapısıyla her zaman ağızlarda lezzetli bir tat bırakmıştır.

Özel Günlerimizin Vazgeçilmezi Baklava

Düğün, nişan veya söz gibi özel günlerde ikram edilen baklavayı bazı geleneklerde erkek tarafı kız istemeye gelirken elinde bir tepsi baklavayla gelirdi. Ya da bir yere misafirliğe giderken eli boş gitmemek amacıyla mutlaka hediye olarak bir kutu baklava götürülmektedir.

Gazi Burma Baklava

Hamuru özenle yapılan baklavanın, eşit miktarda bölünen hamurunu ince ince oklava veya merdane yardımıyla açıldıktan sonra iç harcına cevizli baklava için ceviz ya da fıstıklı baklava için fıstık atılır. Açılan hamurlar tek tek tepsiye dizildikten sonra altı üstü kızarılana kadar fırında bekletildikten sonra fırından alınır ve sıcak şerbeti üzerine dökülür. Şerbet konusu herkes için farklılık göstermektedir. Örneğin bal şerbeti yapanlar varken şerbete farklı malzemeler ekleyenler de vardır.

Sizde özel günlerinizin tatlanmasını veya misafirliğe eli boş gitmek istemiyorsanız Gazi Burma Baklavaya uğramadan gitmeyin. Birbirinden lezzetli ve güvenilir tatlı çeşitleri ile ilgili bilgi almak için Gazi Burma Baklava sitesini hemen ziyaret edin.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d