Manipülasyona Karşı Koyma Teknikleri

Manipülatif insanlar sandığımızdan daha fazla. Hatta kimi zaman biz de farkında olmadan karşımızdaki manipüle edebiliriz. Bir manipülatörün etrafında olmak, huzur, uyum, sevgi ve bolluk duygunuzda büyük tahribatlar yaratır. Bu kişi çok yakınınızda olabilir. Eşim beni manipüle ediyor gibi cümleleri son zamanlarda daha çok duymaya başladık. Bu yazıda hem Manipülasyona Karşı Koyma Teknikleri konusunda önerileri paylaşacağım hem de bu konuda okuyabileceğiniz kitapları..

Manipülatif İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Duygusal manipülasyon, kişinin duygularınızı veya deneyimlerinizi önemsiz göstermeye çalıştığı geçersiz kılma biçimini de alabilir. Örneğin, işte nasıl düştüğünüzü anlatıyorsanız ve hemen dikkatlerini kendilerine çeviriyorlarsa, sizi manipüle etmeye çalışıyorlardır. En sinsi manipülasyon yöntemleri arasında ilk sırada suçluluk duygusu aşılamak vardır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ebeveynlerinizin Yaptığı Hatalardan Nasıl Kaçınırsınız?

Yine de ilişkilerde veya hayatın herhangi bir alanında manipülasyonu anlamanıza ve buna bir son vermenize yardımcı olacak bazı kurallar var. Belki de bizi en çok yoran şey; onların hissettiklerinden sorumlu olmamız.. Bu çok önemlidir ve bizi suçluluk duygusuna götürür. Hissettikleri yol yüzünden  mutsuz olmanı isteyen biri hayatında olmamalı. İyi hissediyoruz, kötü hissediyoruz. Tüm duygularımız bilinçaltımızdan, geçmişimizden fışkırıyor ve bizden başka kimse sorumlu değil. Başkalarının hislerinden de biz sorumlu değiliz.

Her şey yolundaymış gibi davranmaya devam ederseniz, onların yanında parmak uçlarında gezinmeye devam ederseniz, bir gün kendinizi o kadar birbirine girmiş ve bağımlı bulacaksınız ki, kendi ihtiyaçlarınız olduğunu unutacaksınız. Benlik saygınızı yitirmeye başlayacaksınız. Kendi hayatınızdaki rutinlere sıkıca sarılın ve kimsenin onları bozmasına izin vermeyin.

Manipülatör insanlar kontrolü kaybetmekten ya da kurbanlarını kaybetmekten korkarlar. Bu yüzden sık sık sorunun sizde olduğunu söyleyebilirler. Ancak manipülasyonların toksisitesiyle yaşamak bir sağlık ve esenlik katilidir. Sonunda sizi hasta eder.

İş yerinizde olduğu gibi, bu tür insanlarla sık sık uğraşmak zorunda kalıyorsanız, onları kavgacı bir tavırla karşılamak yerine, onları görmezden gelin veya güzel bir şey söyleyerek onları şaşırtın. Duygusal manipülatörler, sizden bir artış elde ederek başarılı olurlar, bu yüzden onlara istediklerini vermediğinizden emin olun. Birkaç başarısız denemeden sonra, sizi rahat bırakmaya başlayabilirler.

Elbette, duygusal manipülatörlerden ve kışkırtıcılardan kaçınmak, onlar tarafından kullanılma şansınızı tamamen ortadan kaldıracaktır. Bunu yapmak için, insanlarla ilk tanıştığınızda enerjilerini okumaya çalışın. Onlardan iyi bir his alamıyorsanız, içgüdülerinize güvenin ve mümkün olduğunda onlardan uzak durun.

Bu insanlar muhtemelen uzun süredir başkalarına patronluk taslıyorlar ve bununla asla yüzleşmediler. Kendiniz için ayağa kalkın ve onların sizi rahatsız ettiğini açık bir şekilde söyleyin.

Onlarla konuşmanız ve sürekli iletişimde kalmanız gerekiyorsa, samimi, medeni bir ilişki sürdürün, ancak duygusal esenliğinize değer veriyorsanız, bundan daha öteye gitmesine izin vermeyin.

Arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize dönün. Size hayatın güzel olduğunu ve çok şey kaçırdığınızı hatırlatmalarına izin verin. Sosyalleşmeyi ertelemeyin. Bu kişi anneniz, babanız, eşiniz hatta çocuğunuz olabilir. Onunla ilişki kurmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrılamayabilirsiniz. O zaman kendinizi korumak için bu yöntemleri uygulayabilir ve yazının sonunda önerdiğim kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Bir manipülatörle baş etme yöntemleri konulu kitaplar;

Manipülasyon kitap önerisi yapmak istedim çünkü kendi benliğini kaybeden insanların bu konuda epey çalışması gerekecek.

  • Pascale Chapaux-Morelli/ ikili lişkilerde Duygusal manipülasyon
  • Albert J bernstein – Duygusal vampirler
  • Narsistle Ateşkes: Benmerkezci Biriyle Ayakta Kalma ve Gelişme

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!