Stres Temelli Yeme Alışkanlığından Kurtulmak

Strese girdiğinizde yemeden içmeden mi kesiliyorsunuz yoksa tıkınırcasına yiyor musunuz? Bu yazının konusu Stres Temelli Yeme Alışkanlığından Kurtulmak olsun istedim. Birkaç makaleden ve yazardan aldığım alıntıları sizlerle paylaşacağım.

Çalışmalar, stresin yiyecek seçimlerimizde, ne kadar yediğimizde ve nihayetinde sağlıklı bir kiloyu koruma yeteneğimizde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Bu yazı da ilgini çekebilir: Kilo Verme Sorunsalı: Neden Kilo Veremiyorum?

Her stres kötü değildir. Fiziksel egzersiz, hız trenine binmek, heyecan verici bir proje üzerinde çalışmak veya yeni bir işteki ilk gününüz iyi stres örnekleridir. Bu akut, heyecan verici stres geçicidir; ve aşırı olmadığı sürece ve sonrasında kendimize dinlenme ve yeniden şarj olma izni verdiğimiz sürece sağlıklıdır ve gereklidir.

Anlık stres olmayan kalıcı stres ise kötü olandır.

Stres aynı zamanda metabolizmamızı da etkiler. Araştırmalar, stresli olaylar ile metabolik hız arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Stres faktörlerinin sayısı arttıkça vücudun dinlenme metabolizma hızı düşer, yağ oksidasyonu azalır ve insülin yükselir. Araştırmacılar, insanların stresli bir olaydan sonraki altı saat boyunca 435 kalori daha az yaktığını buldu.

  1. Durun ve kontrol edin.  Kendinizi stresli hissettiğinizde ve yemek yeme ya da atıştırma isteği duyduğunuzda, kendinize şu soruları sorun: Ne düşünüyor ve hissediyorsunuz? Konu yemek yemeye geldiğinde veya hayatınızın başka bir alanında kendinizi kontrollü veya kısıtlanmış hissediyor musunuz? Yapmak istediklerinizi yapamayacak gibi mi hissediyorsunuz? 
  2. Kendine istediğini ve ihtiyacın olanı ver. Boşluğu yiyecekle doldurmak yerine, gerçekte ne istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeye çalışın. “Kısa vadede, olup biteni bastırmak, onunla doğrudan yüzleşmekten çok daha kolaydır. Ancak hayatınızda devam eden bir sorun varsa, uzun vadeli bir çözüm bulmak için sorunu çözmeye zaman ayırın. Gerekirse bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin.
  3. Yiyecekleri “iyi” veya “kötü” olarak etiketlemeyi bırakın. Yiyecekler özünde iyi ya da kötü değildir. Stres yeme ile uğraşırken, yiyecekleri bu terimlerle etiketlemekten vazgeçmek önemlidir. 
  4. Başa çıkma becerilerini geliştirin. Stresi daha iyi yönetmek için bir başa çıkma becerileri araç seti oluşturmak çok önemlidir. Bu beceriler, stresle yemeye daha sağlıklı bir alternatif sağlayarak da yardımcı olabilir. Durun ve derin nefes almayı, yürüyüşe çıkmayı veya meditasyon yapmayı deneyin. 

Bazen de yalnızca can sıkıntısından yemek yiyor olabilirsiniz. Ayrıca belli saatleri yemek yeme saati olarak belirlemiş olabilirsiniz. Örneğin benim çocuğum okuldan eve geldiğinde o yemek yerken ben de kendime bir kahve hazırlıyorum. Kahvenin yanında da her zaman canım biraz bir şeyler istiyor. Barış Özcan’ın bir videosunda izlemiştim örneğin kahvenin yanındaki kurabiyenin yerine kahveyle beraber kitap okuyacağım diyebilirsiniz. Kahve içerken bir podcast dinleyeceğim diyebilirsiniz. Yani eğer kahve içmeyi seviyorsanız kahve için ama yanına kurabiye yerine size haz verecek başka bir şey koymayı deneyin.

Can sıkıntısından yemek yeme konusunda ise kendinizi hemen işe vermenizi öneriyorum. Bunlar kolay atlatılabilecek şeyler gibi görünse de her zaman kolay olmuyor. Özellikle akşamları televizyon izlerken bir şeyler atıştırma rutininden vazgeçmek en zorlarından biri. Bunun için de yalnızca bir bitki çayı içeceğim diye kendinizi şartlaya bilirsiniz. “Ben televizyon izlerken sadece bitki çayı içiyorum” sözünü kendinize empoze edin.

Sevgilerle

Stres Temelli Yeme Alışkanlığından Kurtulmak yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!