Zeka Geliştirilebilir Mi?

3fcf01ff96ae64032d91cc4232c04764

 

(Görsel Kaynak)

Herkes daha zeki, daha sosyal ve daha bilgili olmak ister. Ama bu yalnızca istemekle olmuyor, çabalamak gerekiyor. Geçen haftalarda izlediğim bir video aslında beynimizin nasıl geliştiğini çok güzel açıklamış. Buraya videoyu eklemek yerine linkini paylaşmak istiyorum, biliyorsunuz ülkemizde bazen youtube yasaklanabiliyor boştan görüntü kirliliği olmasın 🙂

BBC – İnsan Beyni – 1/3 (Akıllan)Türkçe

Yukarıda ki linkten bahsettiğim belgeseli izleyebilirsiniz. Burada insanın her yeni şey öğrendiğinde beyinde ki nöronlar arasında yeni bir köprü oluştuğunu belirtiyor. Yani öğrendiğiniz ve bunu uyguladığınız her an beyniniz daha fazla gelişiyor ve çalışıyor. Ayrıca bir konu üzerinde düşünmek yine beyninizde ki nöronları harekete geçiriyor. Örneğin bir kitap okurken sayfaları okuyup hızlı hızlı atlamak yerine o konu hakkında kafa yorup düşünürseniz zekanızı geliştirmiş oluyorsunuz.

Egzersiz yapmak ve monoton bir hayattan kurtulmak işinize yarayacaktır. Daha fazla sosyal olarak, değişik ortamlara giren ve farklı kişilerle tanışan insanlar zekasını daha aktif kullanabiliyor.

Oyun oynayarak da zekanızı geliştirebilirsiniz. Strateji oyunları, satranç ve bulmaca çözmek özellikle pratik zekanızı arttıracaktır.

Her zaman yaptığınız sıradan şeyleri farklı şekilde yapmakta beyninizin farklı noktalarını harekete geçirebilir. Örneğin dişlerinizi sağ elle fırçalıyorsanız sol elle fırçalamayı deneyin. Her gün işe gittiğiniz güzergahtan farklı bir güzergahta gidin. Yani aynı sırada yaptığınız rutin işlerinizi biraz karmaşıklaştırın ve beyninize biraz egzersiz yaptırın.

En önemlisi de tabi ki okumak ve bol bol düşünmek.  Meraklı olup her konuda araştırma yapmalı ve bu sonuçlar hakkında düşünmelisiniz. Bu ufkunuzu açarak daha fazla şey öğrenmenizi ve merak etmenizi sağlayacaktır.

Sevgilerle..

Benzer Yazılar;

Değerli Vaktinizi Boşa Harcamayın!

Amacınıza Ulaşmak İçin Doğru Adımlar Atın

Başarılı Olmak İçin Hayatınızı Planlayın!

Steve Jobs’dan Öneri: Noktaları Birleştirmek!

Yaratıcılığınızı Geliştirin!

  1. Güzel olmuş elinize sağlık. Ben de blog yazarı olmak istiyorum böyle. Nasıl yapabilirim?

Yorumlarınız benim için değerli!