Başarılı Olmak İçin Hayatınızı Planlayın!

IMAG2718Başarılı olmak için en önemli faktör başarmak istediğiniz şey için büyük bir tutkunuz olması. Gerçekten istediğiniz bir hedef seçtiğinizde önünüze sizi durduracak engeller çıktığında bile tutkunuz sizi harekete geçirebilir.

Başarı yolu dümdüz ve kolay bir yol değildir elbette. Kimi zaman engeller olacaktır. Bunlar sizi geriye değil ileriye taşımak için ders alma aracı olarak düşünülmelidir. Kendinize sormanız gereken ilk soru, ben ne yapmak istiyorum? Yaşamak istediğim nasıl bir hayat? Bu sorulara yanıt bulduktan sonra adım adım ilerleyin. Başarı hedefleriniz çok büyük ya da küçük olabilir. Yine de hedefe ulaşmak için gerekli olan tüm adımları planlayın. Elinize bir kağıt kalem alın ve en üste ulaşmak istediğiniz hedefi yazın. Şimdi ona ulaşmak için gereken adımları düşünün ve en basit adımı yazarak işe başlayın. Örneğin iyi derecede İngilizce öğrenmek istiyorsunuz. Bunun ilk adımı iyi bir İngilizce kursu araştırmak olabilir. Ya da kursa gitmeyi düşünmüyorsanız evde kolaylıkla İngilizce öğrenmenizi sağlayacak CD’ler, kitaplar veya internet siteleri araştırmak olabilir. Böylece baştaki adımları tek tek başarırken motivasyonunuz da artacaktır.

success

Planınız hazırsa artık uygulamaya geçebilirsiniz. Bazı zamanlar sıkılabilirsiniz, çalışmak istemeyebilirsiniz böyle dönemlerde biraz uzaklaşın ve yaptığınız işleri bırakın. Fakat bu işleri bırakma evresini 2-3 haftayla sınırlandırın. Daha fazla işten uzaklaşırsanız soğursunuz ve geri dönmeniz gerçekten zor olur.

Son olarak değişim ve başarı için yaşınız, yaşam tarzınız, maddi durumunuz ne olursa olsun hiç bir zaman geç değildir.  Ben bunu babamdan öğrendim. Kendisi şu an 50 yaşında ama hala yeni şeyler öğrenmek için okur, uygular. Hatta geçen sene 3.üniversitesini okumaya başladı 🙂 Sürekli bir ilerleme içindedir ve hala ondan bir sürü yeni şey öğreniyorum.

Her saniye yeniden başlayabilirsiniz ve başarabilirsiniz. Kendinize inanın. 

Sevgilerle..

 

Benzer Yazılarım;

Mümin Sekman – Her şey Seninle Başlar

Steve Jobs’dan Öneri: Noktaları Birleştirmek!

Dalai Lama’dan Yaşamın 18 Kuralı

Çiftlikte Çalışırken CEO Olabileceğinizi Düşünür Müsünüz?

Yaratıcılığınızı Geliştirin!

 

2 Comments

  1. Herşeyi yazmayı not almayı severim.. hayallerimi, korkularımı, planlarımı, alışveriş listesi…kitap notları… herşeyi yazarım ben..
    bence yazmak da terapi gibi..

  2. […] içerisinde en etkilisi bol bol okuma yapmaktır. Öncelikle her işte olduğu gibi bunun için de vakit harcamalısınız. Bir gün bir saat çalışıp bir hafta kapağını açmazsanız bu iş kolay […]

Yorumlarınız benim için değerli!