Doodle Nedir? Nasıl Çizilir?

Doodle çizimleri

“Doodle” kelimesinin anlamı nedir? Doodle, karalamalardır. Kayıtsızca karalama olarak tanımlayabiliriz. Bir doodle çizmek için sanatçı olmak zorunda değilsiniz. Bu yazıda kolay doodle çizimleri bulabilirsiniz. Doğru yerden başlamanıza yardımcı olacak en iyi karalama ipuçlarımı ve önerilerimi paylaşacağım. Bu yazının sonunda, umarım bu basit karalamaları kendi günlüğünüzde deneyecek kadar kendinize güvenirsiniz ve hatta kendinizden birkaç tane doodle bulmaya çalışırsınız.

Günlüğünüzü güzelleştiren, minik ve sevimli çizimlerdir. Aynı zamanda doodle çizmek çok faydalıdır. Kolay doodle çizimleri oldukça sık aranıyor. Ben de sürekli araştırıyorum. Doodle Sanatı (Doodle art) ; kişinin genellikle elini kaldırmadan çizdiği çizimlere verilen isimlerdir. Basit karalamalar olarak da bilinir. İnsanlar genellikle kafaları yoğunken ve başka şeyler düşünürken karalamalar yapar. Bu sayede ortaya güzel sanat eserleri çıkabilmektedir. Doodle sanatı, insanların kafaları yoğun olduğu zamanlarda yaptığı bir çalışma olsa da, son zamanlarda bu çizimleri başkaları tarafından daha kolay yapılmasını sağlamak için fotoğraf ve videolar yapılmıştır.

İlginizi çekebilir; Estetik Defter Düzeni

Karalamalar zaman kaybı gibi görünse de, aslında birçok faydası vardır. Doodle çizmek rahatlamak ve gevşemek için mükemmel bir yoldur. Konsantre olma yeteneğinizi ve hafızayı geliştirdiğine dair kanıtlar bile var. İçerik üreticilerinin hayal gücüyle oluşturulan bu eserler, izleyiciye basit adımlarla aktarılarak pratik kazanmalarına olanak sağlar. Doodle çizimleri yapmak için tek ihtiyacınız olan bir kalem ve kağıt.

İnce uçlu kalemler doodle çizmek için idealdir. Ben başlangıç olarak Stabilo point 88 kullanıyorum. Mürekkebi dağılmıyor.

Tıpkı egzersiz gibi, doodle yapmak için kullanacağınız kasları ısıtmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, boş bir kağıt parçası çıkarmak, 10 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlamak ve kendi kendinize karalamalar yapmaya başlamaktır. Bu süre zarfında fazla düşünmeyin veya herhangi bir beklenti belirlemeyin; sadece çiz. Şekiller, kelimeler, semboller vb. çizin ve bu 10 dakika boyunca kaleminizi bırakmayın.

Çizmek istediğiniz bir şeye baktığınızda, ayrıntıları kaybetmeye ve sadece temel şekilleri görmeye çalışın. Bir kitap dikdörtgendir. Bir çiçek daireseldir ve gövde sadece iki paralel çizgidir. Bir dondurma külahı, üstünde bir daire bulunan baş aşağı bir üçgendir. Bu temel şekillerle başlayın ve oradan rafine edin.

İşte birkaç Pinterest doodle kolay çizimler için görsel;

Doodle Kaktüs Çizimi / How To Draw?

Aşağıdaki görselleri oklarla yanan kaydırarak gezinebilirsiniz.

Daha fazla çizim örneği için Pinterest’ten ilham alabilirsiniz.

Google Doodle ise tatilleri, etkinlikleri, başarıları ve insanları kutlamak için Google tarafından geçici olarak Google logosunda yapılan özel değişikliklerdir. İlk Google Doodle, 1998’de Burning Man Festivalini kutlamak için tasarlandı.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!