Ev İşlerini Planlıyoruz

Kendimi bildim bileli ajanda kullanmayı çok severim. Lisede bile ajandam vardı neler yapmam gerektiği ile ilgili. Şu an evden çalıştığım için sadece işle ilgili bir ajanda edinmiştim ama anladım ki ev işleri de bir ajandayı hakediyor.
Gün içinde bazen hiç birşeye yetişemediğimi farkediyorum. Bu duruma bir dur demek için planlama yapmanın vakti geldiğini düşünüyorum.

Sizlere yardımcı olması açısından kendi yaptıklarımı paylaşayım. 

Öncelikle günlük, haftalık, aylık planınızı oluşturun.

Günlük işlerimi listeledim. Ayrıca bunu günün hangi zamanında yapacağımı da belirledim.

Örneğin mutfağın toplu olması benim için çok önemli o yüzden her sabah ilk işim kahvaltıdan sonra mutfağı temizlemek. Ocak ve lavaboyu günlük olarak temizliyorum. Mıtfakta haftalık planım ise lekeli mutfak duvarlarını ve buzdolabını temizlemek. Ayrıca fırın ve buzdolabı gibi beyaz eşyaların dış yüzeylerini de haftalık temizlenecek listeme ekledim.

Haftalık listemde haftada 2 gün ev süpürmek var. Gerçi bu madde gerçeğe aykırı oldu zira minik ninjam sayesinde zaten günde 3 kere ev süpürüyorum:)

Haftada 1 gün yerleri siliyorum ve rafların, tv ünitesinin tozunu alıyorum. Yine haftada bir kere detaylı banyo temizliği yazdım. Banyo konusunda 2 günde bir zaten tuvalet ve lavabo temizliğini yaptığımdan banyoda çok iş birikmiyor.

Her an misafir ihtimaline karşı salon, mutfak ve banyo hep toplu olacak. Bu arada çocuklu evlerde oyuncak bana asla toplanması gereken birşeymiş gibi gelmediği için onu dağınıklıktan saymıyorum. Benim ninjaya ait her şey her yerden çıkabilir o dağınıklık değil 🙂

Ev işlerini planlamak benim için en çok çınar’a ve kendime vakit ayırmak için önemli. Umarım size de bir fikir vermiştir bu yazı.

Sevgilerle.. 

Yorumlarınız benim için değerli!