İstanbul’da Yer Alan Edebiyat Müzeleri ve Evleri

istanbul-muzeleri

İstanbul’da bir gezintiye çıkmak istesek gideceğimiz yerlerden biri müzeler. Edebiyat müzeleri ya da evlerinin en yoğun olduğu bölge Avrupa Yakası. Bu yazıda bizim ilgi odağımız edebiyat ve yazar müzeleri. Özellikle edebiyat aşıklarının ziyaret etmesi gerek İstanbul’da yer alan edebiyat müzeleri gerçekten harika bir atmosfer yaşatıyor. Her birinin özel bir yeri var.

Tanzimat Müzesi

İlk durağımız Tanzimat Müzesi. Türk edebiyatını etkileyen birçok dönem olmuştur. Şüphesiz ki bunların en önemlilerinden biri de Tanzimat Dönemi. Tanzimat müzesi Gülhane Parkı’nda yer alıyor. Müzede, Tanzimat Fermanı, birçok Osmanlı resmi belgesi, Ziya Paşa ve Mustafa Reşid Paşa’ya ait kişisel eşyalar müzede bulunuyor. Pazar günü hariç her zaman 09.00 ile 16.00 saatleri arasında gidebileceğiniz bir müze.

Benim en çok merak ettiğim müzelerden biri de Aşiyan Tevfik Fikret Evi. 1906-1915 yılları arasında Tevfik Fikret’in yaşadığı evin planını da kendisi çizmiştir. Henüz gitme fırsatı bulamadım ama en kısa zamanda Aşiyan Müzesi’ni ziyaret edeceğim.

Aşiyan Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzelerden biri. Müze Burgazada’da bulunuyor. Edebiyat müzeleri arasında belki de en farklı havaya sahip olanlarından biri. Müzede yazarın nüfus kimliği ve lise diploması da mevcut.

sait-faik
Sait Faik Abasıyanık Edebiyat Müzesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi ise Gülhane Parkı içerisinde yer alıyor. Pazartesi – Cumartesi günleri 10.00-19.00 arasında herkese ücretsiz olarak açık. Kütüphanede 9000 kitabın yanında 33 farklı yazara ait eşya da sergileniyor.

ahmet-hamdi-tanpinar-muzesi
Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi

Kemal Tahir’in Evi Kadıköy Şaşkınbakkal’da bulunuyor. Müze evlerden biri. Yazarın kitaplığı, daktilosu gibi kişisel eşyalarının olduğu ev aynı zamanda son yıllarını geçirdiği evi.

kemal-tahirin-evi
Kemal Tahir’in Evi

Benim gitmeyi planladığım edebiyat ve yazar müzeleri bu şekilde. Sizin de bu listede olmayıp gittiğiniz müzeler varsa yorumlarda yazarsanız listemiz gelişir, zenginleşir.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!