Nasıl Ders Çalışmak Lazım?

Çoğu öğrencinin kafasını kurcalayan soru; Nasıl daha verimli ders çalışabilirim? Sorunun cevabı birçok sitede yanıtlanmış aslında ben sadece kendimden örnek vererek kısaca bahsedeceğim. Ders çalışmak bazen çok zor gelebilir ama bu kısa tavsiyelerle daha zevkli hale gelecek eminim!

 Daha sonra da oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir infografik paylaşmak istedim.

Öncelikli şey kesinlikle plan yapmak. Fakat ben saatli, günlü bir plandan bahsetmiyorum. Çünkü bu planlarda o saate uyamadığında motivasyon hemen düşüyor. Onun yerine şöyle yapıyorum ben, 1.hafta şu ders, 2.hafta şu ders şeklinde ilerliyorum. Başımdan bir lisans, bir yükseklisans artı şu anda okuduğum yeni lisans bölümüm olduğunu düşününce bence ders çalışmak konusunda tecrübem epey var 🙂

Diğer önemli nokta kesinlikle çalışmaya erken başlamak. İnternet oldukça zengin bir dünya. Kitaplarınız mı gelmedi, notlar mı tutulmadı o zaman internetten konuyla ilgili ön bilgi edinebilirsiniz. Daha sonra ders kitaplarınız geldiğinde pekiştirirsiniz.

Sürekli tekrar da çok önemli. Bir konuya başlamadan önce ondan bir önceki üniteye bir göz gezdirin. En önemli şey tabi ki derse katılım. Video izlemek nasıl daha akılda kalıcıysa dersi derste öğrenmekte kitaptan okumaktan daha kalıcıdır. Bu şekilde birebir hocadan dinlediğiniz derse çalışmak da daha kolay gelecek ve daha hızlı kavrayacaksınız.

Şimdi gelelim infografiğe;

İnfografiğin kaynağı zaten en alt kısımda belirtilmiş. O siteye girerek belki derslerle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Okumaktan ve yeni bilgiler öğrenmekten kimseye zarar gelmez. Amacınız okuyup, ezberleyip sınıf geçmek değil, öğrenmek olsun.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!