Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar? 6 Farklı Yöntem

cilt lekesi

Evde kendi kendine saç boyama işleminin birçok faydası vardır. Ancak saç boyama işleminin zorluklarından biri, dikkat etmezseniz rengin alnınızı, boynunuzu veya ellerinizi lekeleyebilmesidir. Bu lekeleri cildinizden çıkarmak da zor olabilir.

Saç boyası lekelerini cildinizden nasıl güvenli bir şekilde çıkaracağınızı ve bir sonraki evde saçınızı boyadığınızda cildinizin lekelenmesini önlemek için neler yapabileceğinizi paylaşacağım.

Saç boyası saç çizginiz boyunca olan kısmı boyayabilir. Bu bölge hassastır bu yüzden çok sert ve aşındırıcı temizleyicilerden kaçınmak gerekir.

1. Sabun ve su

Cildinizdeki saç boyasını fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken, çıkarmak için sabun ve ılık su kullanmak olabilir.

Boyayı kurumadan önce veya boyayı uyguladıktan kısa bir süre sonra silmeye başlarsanız, çıkarmak için bu yeterli gelir. 

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı, cildinizdeki lekeleri gidermeye yardımcı olabilecek doğal bir temizleyicidir. Bu, hassas cildi olan insanlar için özellikle iyi bir seçenektir.

Kullanmak için, bir parça pamuğa az miktarda zeytinyağı dökün veya parmağınızı kullanın ve cildinizin lekeli bölgesini yavaşça ovalayın. Bunu uygulayacaksanız uzun bir süre bu şekilde bekletmeniz gerekebilir.

Eğer zeytinyağı sürüp uyuyacaksanız bir bandaj veya plastikle örtmek isteyebilirsiniz, böylece hiçbir şey lekelenmez.

Çıkarmak için ılık suyla yıkayın.

3. Kolonya

Kolonya sert ve ciltte kurumaya neden olabilir, bu nedenle çok hassas veya kuru bir cildiniz varsa bu harika bir seçenek değildir.

4. Diş macunu

Diş macunu dişlerdeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir, ancak saç boyası lekelerini cildinizden çıkarmaya da yardımcı olabilir.

Pamuklu çubuk veya parmağınıza az miktarda uygulayın. Cildinizdeki boya üzerine hafifçe masaj yapın. 5 ila 10 dakika bekletin ve daha sonra ılık suya batırılmış bir bezle çıkarın.

5- Aseton

Asetonu yüzünüzde veya boynunuzda kullanmak güvenli değildir, ancak eldeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir pamuklu çubuk veya pamuğa az miktarda aseton uygulayın. Lekeyi birkaç saniye boyunca ovalayın. Leke çıkmaya başlamalıdır.

Oje çıkarıcıyı çıkarmak için ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın.

6- Bulaşık sabunu ve kabartma tozu

Kabartma tozu peeling yapar ve bulaşık sabunu boyanın çözülmesine yardımcı olabilir.

Kullanmak için, hafif bir bulaşık sabunu ve kabartma tozu birleştirerek bir macun oluşturun. Macunu ellerinizdeki lekeli alan üzerine hafifçe ovalayın ve daha sonra ılık suyla durulayın.

Tüm bu yöntemler boya cildinizde kurumuşsa kullanılabilecek yöntemlerdir. Tabi ki boya lekesi yapmadan önlem almak her zaman daha kolaydır 🙂

Bir dahaki sefere saçınızı boyadığınızda boyanın cildinizi lekelemesini önlemek için aşağıdakilerden birini deneyin:

  • Ellerinizi korumak için eldiven giyin.
  • Saç çizginizle saçınız arasında bir bariyer uygulayın. Boyayı uygulamadan önce saç çizgisinin etrafında kalın bir nemlendirici krem, vazelin veya dudak balsamı kullanmayı deneyin. Alnınıza, kulaklarınıza bu nemlendiriciyi fazlaca sürebilirsiniz.
  • Boya yaparken ufak damla şeklinde dökülenleri anında silin. Nemli bir pamuklu çubuk veya bezi yanınızda hazır bulundurabilirsiniz. Lekeyi hemen çıkarmak lekeleri önlemeye yardımcı olur.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: