Spora Başlamak için Motivasyon Bulmak

Genel olarak motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Aslında bu yazı hem spora başlamak için hem de genel olarak motivasyonu bulmayla ilgili olacak. Kendimi spora nasıl motive edebilirim? sorusunun yanıtına geçelim.

Spora Başlamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

1. Yavaş yavaş başlayın

Direkt hızlı bir programla ya da haftanın 5 günü spor diyerek başlamayın. Önce haftada bir gün ile başlayın. İlerledikçe yükseltin. Koşuya başlamak istiyorsanız önce yürüyüşle başlayın. Sporda ilk gün ne yapılır diyorsanız yavaş başlayın. Hafif bir yürüyüş ya da yogayı seviyorsanız ilk gün sporunuz yoga olsun.

2. Canınız istemiyorsa bile egzersiz yapın

Evde spora başlamak için motivasyon bulmak epey zor olabilir. Ne kadar spor salonuna gitmeyi/parkta egzersiz yapmayı/koşu için dışarı çıkmayı istemesem de, sonrasında her zaman çok iyi hissediyorum. Asla yapmamış olmayı istemeyeceksin, bu yüzden gitmemek için bahaneler uydururken bunu hatırla.

Bu yazı da ilgini çekebilir: Baştan Başlamak için Motivasyon Bulmak

3. ‘Burada kanepede kalın’ düşüncesini kaldırın

Egzersiz söz konusu olduğunda, kafanızın içindeki ses bir düşman gibi davranabilir ve dışarı çıkmanızı engellemek için her türlü bahaneyle ortaya çıkabilir. “Hava soğuk”, “Yağmur yağmaya başladı”, “Şimdi zamanım yok”, “Geç oldu”, “Yorgunum”, “Açım”, “Hava kararıyor” vs. Çoğu zaman, antrenmana gitmek için vaktiniz olup olmadığını düşünerek harcadığınız zamanda, gidip geri dönebilirdiniz. Nike’ın sloganı gibi, sadece YAPIN.

4. Spor ayakkabılarınızı giyin

Spor ayakkabılarınızı giyin ve ön kapıdan çıkıp kapıyı arkanızdan kapatın. O zaman dışarıda olacaksın ve tekrar içeri girdiğinde kendini gerçekten suçlu hissedeceksin. Sonrasını düşünmeyin sadece oturduğunuz yerden kalkın.

5. Yeni set satın alın

İster bir tayt, ister parlak yeni bir spor ayakkabı ya da sadece bir atlet olsun, pohpohlayıcı, şık antrenman seti giymenin size gerçekten ilham verdiğini keşfettim. Mantıklı – antrenmanı çirkin eski gri eşofman altları ve eski püskü bir tişörtle ilişkilendirirseniz, onu asla olumlu bir şeyle ilişkilendiremezsiniz. Ancak gardırobunuzdaki diğer giysiler kadar spor setinizi de seviyorsanız, dışarı çıkıp onu sergilemek isteyeceksiniz. Ayrıca spor salonu aynalarında kendinizi gördüğünüzde, gördüklerinizden hoşlanmanız ilham verici olacak.

6. Bir hedef belirleyin

Eski ama gerçekten çalışan bir tane. Örneğin bir 5K koşusu için kaydolduysanız, geri dönüş yoktur. Antrenman yapmanız gerekecek, aksi takdirde başlangıç ​​çizgisinde kalacaksınız.

7. Günlüğünüzde bir toplantı gibi fitness planlayın

İnsanlardan fitness konusunda duyduğum en büyük bahanelerden biri zamanlarının olmaması. Benim için fitness’ı bir toplantı gibi hayatıma planlamam gerekiyor. Günlüğüme haftalar, bazen aylar sonra koyuyorum ve onu asla hareket ettirmemek için kendimle bir anlaşma yapıyorum. Hayat ne kadar meşgul olursa olsun, yine de giderim ve geri kalan her şeyi ona göre planlarım. Dışarı çıkıp egzersiz yapmak için zaman ayıran insanların aslında evde kalanlardan daha fazlasını yaptığını söyleyen bir araştırma var. Daha sonra masanıza döndüğünüzde, daha net ve daha odaklanmış olarak buna tamamen inanıyorum.

8. İyi bir çalma listesi edinin

Egzersiz zordur. Çaba gerektirir, bu yüzden açıkçası pek çok insan bunu yapmaz. Ancak, sizi daha güçlü ve daha zinde yapan sertliği zorluyor. Genellikle egzersiz yaparken durmak isteyeceksiniz ve durmaktan vazgeçmenin harika bir yolu harika bir canlandırıcı şarkıdır. En sevdiğiniz şarkıları indirin ve çalma listenizi sürekli güncelleyin.

10. Başkalarının söylediklerini görmezden gelin

Egzersize başlamanın önündeki en büyük engellerden biri önceki deneyimlerdir.Eski deneyimlerinizi ve başkalarının dediklerini boşverin. Tek ihtiyacınız olan bir çift iyi spor ayakkabı ve biraz çaba. Şimdiki zaman gibisi yok.

11. Kendinizi harika hayal edin

Dışarısı soğuk, karanlık ve yağmurlu ve şu anda dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz, ancak Temmuz ayında o kumsalda pes ettiğinizi bildiğinizde kendinizi ne kadar kötü hissedeceğinizi hatırlayın. Tatilinizde o kumsalda oturduğunuzu ve harika göründüğünüzü hayal edin. Uğruna savaşmaya değecek hiçbir şey kolay değildir.

12. Sağlığı iş kadar önemli hale getirin

İki yıl önce sağlığımı işim kadar önemli kılacağıma dair kendimle bir anlaşma yaptım. Düşünürseniz, sağlığınızdan daha önemli ne var? Sağlık olmadan hiçbir şeyiniz yoktur ve çalışamayabilirsiniz. Bu nedenle, geç saatlere kadar çalıştığınız için egzersizi ertelemeyin. Araştırmalar, egzersiz yapan kişilerin yapmayanlara göre daha sonra iş yerinde çok daha üretken olduğunu gösteriyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!