Yeni Bir Alışkanlığı Nasıl Kazanırız?

Yeni bir alışkanlığı nasıl kazanırız? Çağımızın en büyük sorularından biri. Bununla ilgili bir sürü kitap çıktı. Özellikle Atomik Alışkanlıklar kitabı bu konuda çok kişinin faydalandığı bir kitap oldu, ben de tavsiye ederim.

Bu yazıyı yazmadan önce arkadaşım bir mesaj göndermiş. Çetin Çetintaş’ın inziva serisine birisinin yorumu. Yorumda genel hatlarıyla Şundan bahsediyor, “saçma sapan şeylere vakit ayırırken kendime yarım saat ayırmadığımı fark ettim. Örneğin pratiği tamamlamak yerine ne yiyeceğimle ilgili 40 dakika uygulamadan yemeklere bakıp yemek sectim. Ne çok boş şeylere ayıracak vaktim var ama kendimi ayıracak vaktim yok”.

Çağla’nın yazı önerisi: Hayatın Her Alanında Düzenlemeye Gidiyoruz

Peki neden faydalı hiçbir şeye vaktimiz yok ama aynı zamanda boş şeylere vaktimiz çok var? Çünkü odamızı dağıtan çok fazla uyaran var. Telefonumuzdan gelen bildirim, o bildirime baktıktan sonra başka uygulamalara girme isteği, uygulamalarda zamanın nasıl geçtiğini anlayamama gibi pek çok etken var. Evet baş düşman telefon gibi görünse de aslında odağımız yavaş yavaş kaybolurken onu toplayamamak.

Yeni bir alışkanlık kazanmak için;

  1. Hedef Belirleme: İlk adım, neyi başarmak istediğinizi net bir şekilde belirlemektir. Hedefinizi spesifik, ölçülebilir, erişilebilir, ilginç ve zamana uygun (S.M.A.R.T.) bir şekilde tanımlamak, sizi motive edebilir.
  2. Küçük Adımlarla Başlama: Büyük hedefler sizi korkutabilir, bu yüzden hedefinizi daha küçük, yönetilebilir adımlara bölmek başlangıçta daha kolay olabilir. Her gün küçük bir adım atmak, alışkanlığınızı zaman içinde geliştirmenize yardımcı olabilir.
  3. Sabır ve İstikrar: Yeni bir alışkanlık kazanmak zaman alabilir. İstikrarlı bir şekilde çalışmak ve sabırlı olmak, alışkanlığınızı kökleştirmenize yardımcı olacaktır. Ara sıra başarısızlıklar yaşanabilir, ancak bu sizi hedefinizden vazgeçirmemeli. Yeniden deneyerek ve adapte olarak ilerlemeye devam edin.

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. […] Çağla’nın yazı önerisi: Yeni Bir Alışkanlığı Nasıl Kazanırız? […]

Yorumlarınız benim için değerli!