Hayatın Her Alanında Düzenlemeye Gidiyoruz

Son zamanlarda Instagram Pinterest gibi sosyal ağlarda temizlik ve düzen videoları oldukça popüler. Temizlik ve düzen çoğu kişinin neredeyse takıntısı haline gelmiş. Bundan yıllar önce 5harfliler sitesinde “bırakın evi bok götürsün” konulu bir yazı okumuştum. Temizlik ve ev işleri benim için vakit kaybı bu nedenle bu işlerimi en aza indirecek her tür elektrikli ev aletinin kölesiyim. Robotundan dyson’ına hamur yoğurma makinesinden rende aletine hepsi benim bebeğim. Bu yazıda düzen diyince yalnızca evden değil (ama tabii o da var) zihinden de bahsetmek istiyorum. O zaman kalkın hayatın her alanında düzenlemeye gidiyoruz!

Düzenleme, artık size hizmet etmeyen her şeyden kurtulmaktır!

Çoğu zaman evimizdeki eşyalardan kurtulduğumuzda, dağınıklığı gidermeyi düşünürüz. Yıllar boyunca biriktirdiğiniz tüm gereksiz fiziksel şeyler artık evinizi ele geçiriyor. Sizi her gün toz almak zorunda bırakan saçma sapan açık raflı dolaplardan vazgeçmek iyi bir adım.

Zihninizi Temizleyin

Düzenlenecek ilk yaşam alanı zihninizdir!

Beynimiz sürekli düşüncelerle doludur. Her zaman sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizden, görevlerimizi tamamladığımızdan, gelecekteki görevleri planladığımızdan ve hiç bitmeyen yapılacaklar listesinden emin olmak için çalışırlar. Yeni şeyler öğrenmekle, durumları analiz etmekle ve karar vermeye çalışmakla meşguller.

Zihniniz sürekli aşırı meşgul olduğunda bunalmış hissetmeye başlarsınız.

Ne yapabilirsin?

Temel olarak düşüncelerinizi kağıda dökmelisiniz.

Düşüncelerinizi fiziksel olarak bir yere yazarak aklınızdan çıkarın. Çünkü bunları bir kez yazdığınızda, beyninizin artık unutacağınızdan endişe etmesine gerek kalmayacak ve zihinsel karmaşanız önemli ölçüde azalacaktır. Ben şöyle yapıyorum; bugün boyunca önceliklerim neler? Evdeysem tek önceliğim kesinlikle çocuğumla kaliteli zaman geçirmek. Günümün büyük çoğunluğu çocuk odaklı olmak zorunda.

Eğer Pazartesi günüyse ve ev hafta sonu savaş alanına döndüyse önceliğim temizlik. Yani günün ilk yarısı mutlaka temizliğe ayrılmalı.

Programınızı Düzenleyin

Hepimiz meşgulüz ve yapacak tonlarca işimiz var. Ancak kendinizi sürekli olarak geride koşarken, hüsrana uğramış ve bunalmış hissediyorsanız ve herhangi bir boş zamanınızın olmamasından yorulmuşsanız, programınızı düzenlemenin zamanı gelmiştir.

Programınıza daha yakından bakmalısınız. Az önce bahsettiğim öncelik belirleme tam da bu adımda işinize yarayacak.

  • Eğleniyor musun?
  • Bu gerekli mi?
  • Başka biri bunu yapabilir mi?

Programınızı karmaşıklaştıran şeyleri devredin, kolaylaştırın veya tamamen ortadan kaldırın. Mesela ben blog yazılarımı haftada 2 gün yazıyorum toplu şekilde. Haftanın diğer günleri boş yere bilgisayarımı açmam lazım diye düşünmüyorum.

Evinizi Düzenleyin

Bu kısım oldukça basittir. Evinizde artık ihtiyacınız olmayan, hoşlanmadığınız eşyalardan kurtulursunuz.

Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik başlıklı yazımı okursanız günde 5 dakikayla evi nasıl derli toplu tutabileceğinizi görebilirsiniz.

Tabii ki, dağınıklığı giderme süreci çok basit! Bir şeylerden kurtulmak gerçekten zor olabilir ve kesinlikle zaman alıcı olabilir. Ama kesinlikle gerekli! Bu adımda ben 3 yıl boyunca kullanmadığım şeyleri direkt evden çıkararak işe başlıyorum. Sadece yer kaplayan büyük mobilyaları çıkarmıştım zaten uzun zaman önce.

Fiziksel dağınıklığın aynı zamanda zihinsel dağınıklığa da yol açacağını unutmayın. Alanınız eşyalarla dolu olduğunda ve sizi kaygılı ve bunalmış hale getirdiğinde, elinizdeki göreve konsantre olmak zordur.

Evinizin daha az dağınıklığı olması kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır!

Temizliğe daha az zaman harcayabilecek ve her şeyi sürekli düzenli bulacaksınız!

İş Dağınıklığını Ortadan Kaldırın

İş yaşam alanınız, dağınıklıktan kurtulmanız gereken en son ana alandır. İster ev dışında ister ev ofisinden çalışın. İster tam zamanlı, ister yarı zamanlı çalışıyor olun, ister yan işiniz olsun. Her türlü iş dağınıklığı toplayacaktır.

Gerçekten düşündüğünüzde iş karmaşasının hem zihinsel hem de fiziksel olduğunu görürsünüz.

Zihinsel dağınıklık tüm görevler, projeler ve taahhütler tarafından yaratılır. Fiziksel dağınıklık ise tüm evrak işleri, dijital dosyalar ve masanız ve/veya çalışma alanınızdır.

İşyerinde düzeni sağlamak daha organize ve üretken olmanıza yardımcı olacaktır!

Adım adım

Unutulmaması gereken önemli olan kendinize karşı sabırlı olmanız gerektiğidir. Dağınıklığı gidermek harikadır ve pek çok faydası vardır. 

Ancak dağınıklığı giderme süreci zaman alıcı ve yorucu olabilir. Dikkatli olmazsanız tükenmişliğe yol açabilir.

Her seferinde bir adım atın. Tek seferde tek bir dağınıklığı giderme görevi. Eskiden kendime bir gün için fazla görevler koyardım ama artık tekli görev insanı olduğumu kabullendim. Bir gün boyunca hem zihnimi hem bedenimi yoracak tek bir işe odaklanıyorum. Günlük yapmak istediğim rutinleri sabahın erken saatlerinde yapıyorum. Sonra da yapılacak işlerime bakıyorum.

İlerleme görmeye başladığınızda, bu size devam etmeniz için ekstra motivasyon sağlayacaktır.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. […] Çağla’nın yazı önerisi: Hayatın Her Alanında Düzenlemeye Gidiyoruz […]

Yorumlarınız benim için değerli!