Yeni Yıla Yeni Spor-Diyet Planları

Sürekli kilo ver-al döngüsünden sende bunalmadın mı? Bütün hafta dikkat et, hafta sonu bir tatlı ye hepsi yalan olsun. O zaman burada bir yanlışlık var. Ya çok fazla kafana takıp aslında hiç olmayan şişkinlikler görüyorsun ya da hafta içi yaptığın diyette bir açık var.

Ben diyetisyen, beslenme uzmanı falan değilim. Kilo verip, sağlıklı beslenmeye çalışan bir garip kadınım 🙂 Gerçekten diyet kafasından biraz uzaklaşın bu yazıyı okurken, sağlıklı beslenmeye odaklanın. Ben 30’lu yaşlarıma geldiğimden olsa gerek yaşlılığımda dik durma çabasına girdim artık 🙂 Gerçekten böyle ufak tefek sıkıntılar yaşamak istemiyorum. O yüzden diyetten ziyade sağlıklı beslenmek, çöp besinlerle bedenimi yormamaya çalışıyorum.

karın kası

Uzun zamandır mümkün olduğunca şekersiz beslenmeye çalışıyorum. Bu ne demek; paketli gıdalardan, basite şekerden, beyaz undan kaçınıyorum. Şu yazıdan detayları okuyabilirsiniz –> 10 Gün Şekersiz Beslenelim

Geçen hafta anneannem bende kalmaya gelmişti. Mantılar, çörekler havada uçuştu. Sadece çörek ve mantı ile tüm öğünlerimi yaptım neredeyse. Kendimi o bir haftanın sonunda gerçekten aşırı bitkin ve tükenmiş hissettim. O yüzden daha iyi anladım aslında çöp besinleri neden almamamız gerektiğini. Şimdi buraya kadar yazılanlardan anlaşıldığı gibi yeni yılda yeni beslenme düzenimiz mümkün olduğunca basit karbonhidrat içermesin. Şekerli yiyeceklere biraz mesafeli duralım. Etiket okumayı alışkanlık haline getirelim. Örneğin kefir alıyorsunuz sağlıklı diye. Bir markanın kefirinde atıyorum 2 gram şeker varken diğer markada hiç şeker yok. Bunları sadece etiketleri okuyarak görebilirsiniz. Şekeri çıkarmak çok kolay değil ama azaltarak ve yerine ikame ürünler koyarak halledebilirsiniz. Ben tatlı krizi için muz üstüne kakao serpmeyi tercih ediyorum. Tadı da süper oluyor. Sadece 3-4 gün bile komple şekersiz beslenmeye çalışın. ilk 2 gün belki biraz baş ağrısı olacak ama sonra enerjinize inanamayacaksınız.

Beslenme planım bu şekilde olacak.

Şimdi spora geçelim;  Öyle hoplamalı, zıplamalı sporlardan artık uzak duruyorum. Sakatlık geçirdim çünkü. Yeni planım haftanın 6 günü pilates yapıp 1 gün dinlenme şeklinde olacak. Pilatesi gündüzleri ninjayı uyutup yapıyorum. Akşamları ise bölgesel çalışacağım. Yani gün içinde iki ayrı spor seansım olacak. Mesela haftada bir gün bacak günü ise bir günü kol günü yapmayı planlıyorum. Ben bu sporu hemen hemen doktora danışarak belirledim diyebilirim. Doktor sakatlıktan sonra çok zorlanmadan ama bir yandan da karın kaslarını güçlendirmem için bir egzersiz önerdi. O yüzden siz de lütfen doktora danışmadan evde kendi başınıza spor yapmayın.

Ben 2 gündür Youtube’dan izleyerek pilates yapıyorum ve akşamları da bir app indirdim telefonuma runtastic isminde. Bu uygulamadan bölgesel kaslarımı çalıştırıyorum.

Yeni yılı yeni umutlar taşıdığı için severim. Bu yıl kendinize bir söz verin ve sağlığınıza yatırım yapın. Zayıflığı, güzellik için değil kendinizi zinde ve enerjik hissetmek için isteyin.

Sevgilerle..

1 Comment

  1. […] Yeni Yıla Yeni Spor-Diyet Planları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: