Yüz Yıkama Jeli Vs. Sabun

cilt-bakimi

Cilt bakım sorunsalları yaş aldıkça artıyor. Ergenlikte sivilce sorunlarıyla uğraşırken 20’li yaşların sonuna doğru ince çizgiler, göz altları, elastikiyet gibi problemler ortaya çıkıyor (Allah başka dert vermesin kardeş 🙂 ).

Makyajı temizlemeden yatan üşengeç bir koala olmam sonucunda mükemmel siyah noktalar ve genişlemiş gözenekler yüzüme yuva yaptı. Yüz temizleme jelleri ararken (içeriği doğal olsa bile) aslında sorunları büyüttüğü yönünde araştırmaları gördüm. O zaman bu konuyu masaya yatıralım istedim.

Öncelikle yaklaşık 3 aydır yüzümü doğal köy sabunlarıyla yıkıyorum. Pirinç kepeği sabunu kullanıyorum. Cilt lekelerine iyi geldiği için almıştım. Memnunum ama yine de akşam makyaj çıkarma konusunda sadece sabunun çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Sabun kullanmaya karar verdiyseniz nemlendirmek çok önemli. Yüz yıkama jelleri için de mutlaka %100 doğal içerikten oluşmalı. Her gün sabah akşam kullanılacak bir ürün için bence dikkat edilmeli. Cildinize her gün bin tane zararlı kimyasal sürmek istemezsiniz.

Farklı sitelerden alıntılar paylaşmak istiyorum;

İyi bir yüz temizliği, ciltteki sebumun kirlenen kısmını ve fazlasını arındırır ancak tümünü silip süpürmez. Çünkü en yağlı cildin bile bir miktar sebumun korumasına ihtiyacı vardır. Cildiniz sabunlandıktan sonra, kısa bir süre için bile olsa çok kuruyor ve geriliyorsa, kullandığınız sabunun gerekenden sert olduğunu bilmelisiniz. Büyük bir ihtimalle cildinizin doğal pH dengesini bozduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan, sabunladıktan sonra cildiniz arınmıyor ve yağlı kalıyorsa, bu da hayra alamet sayılmaz. Bu durum, sabunun çok yağlı olduğunun ve derinizdeki gözenekleri tıkayacağının belirtisidir.

https://www.diyaloggazetesi.com/yuzu-sabunla-yikamak-dogru-mu-makale,4848.html

Yüz yıkama, tüm cilt bakım rutinlerinin en önemli adımını oluşturuyor. Gün içinde hava kirliliği gibi dış etkenler ve sebum fazlası gözeneklerinizi tıkayarak leke ve tahrişlere sebep olabiliyor. Bu yüzden doğru temizleme ürününü seçmek çok önemli. Cildinizi kurutan bir temizleyici cildin koruyucu bariyerine zarar verirken çok etkin olmayan bir temizleyici de sebum ve ölü hücreleri gerektiği gibi gidermeyerek yağlı bir görünüme neden olabiliyor. Uzmanlara göre sabun hâlâ cilt temizliği için en etkin ürün. Çünkü hiçbir ürün, yağı ve kiri sabun kadar etkin bir şekilde temizleyemiyor. Klinik ortamda dermatologlar tarafından üretilen özel cilt sabunları özel formülleriyle en hassas ciltten yağlı cilde kadar tüm farklı cilt tiplerine uygun formüllerde üretiliyor. Yumuşak köpükleriyle cildi normal sabun gibi kurutmuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/cilt-bakimi-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar-10844647

Renkli sabunlar beyaz sabunlara göre daha tehlikelidir. Çünkü renkli sabunların içerisine renk vermesi için birçok kimyasal konur.

Renksiz beyaz sabunları tercih ederek renkli sabunların içinde bulunan çeşitli renklendirici kimyasalları yüzünüzle temas ettirmemiş ve alerjik reaksiyonları tetiklememiş olursunuz. 

Bazı bitkisel sabunlara da konulan bu renklendiriciler sabunun içerisinde bulunan bitkilerin özünü kaybetmesine neden olur. Kanunen güvenirliliği onaylanmış sabunları tercih ederek doğallığını yitirmiş sabunlara dikkat etmelisiniz. Güvenirliliği onaylanmış doğal sabunları da kullanırken yüzünüzü tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: