Yaratacılığınızı ve Üretkenliğinizi Arttıracak 50 Öneri

Yaratıcılık ve verimli çalışma ile gelen üretkenlik başarının olmazsa olmaz parçaları. Yaratıcılık , sorunları çözmenin ve durumlara yaklaşmanın yeni yollarını bulmakla ilgilidir. Bu sanatçılar, müzisyenler veya yazarlarla sınırlı bir beceri değildir; hayatın her kesiminden insanlar için yararlı bir beceridir . Yaratıcılığınızı geliştirmek istediyseniz , bu ipuçları yardımcı olabilir.

Yaratacılığınızı ve Üretkenliğinizi Arttıracak 50 Öneri İnfografikleri çok severim çünkü hap bilgi gibi tüm gerekli şeyler bir görselde toplanmış oluyor.

İlk adım, kendinizi tamamen yaratıcı yeteneklerinizi geliştirmeye adamaktır. Çabalarınızı ertelemeyin. Hedefler belirleyin, başkalarının yardımını alın ve becerilerinizi geliştirmek için her gün zaman ayırın.

İlginizi Çekebilir; Başarıya Ulaşmak İçin Temizliğe Başlayın!

Yaratıcılığı geliştirmenin en iyi yollarından biri o alanda uzmanlaşmaktır. Konu hakkında zengin bir anlayışa sahip olarak, sorunlara yeni veya yenilikçi çözümler bulabileceksiniz. Yaratıcılık nasıl geliştirilir diye soruyorsanız okumaya devam edin!

Yaratıcılığı geliştirmenin önündeki yaygın engellerden biri, merakın bir hoşgörü olduğu duygusudur. Kendinizi azarlamak yerine, bir şeyi merak ettiğinizde kendinizi ödüllendirin. Kendinize yeni konuları keşfetme fırsatı verin.

Yaratıcı becerilerinizi geliştirmeye gelince, yeteneklerinizi geliştirmek için risk almaya istekli olmalısınız. Çabalarınız her zaman başarıya götürmese de, gelecekte size iyi hizmet edecek yaratıcı yeteneklerinizi ve becerilerinizi geliştirmeye devam edeceksiniz.

Yeteneklerinizdeki güvensizlik yaratıcılığı baskılayabilir, bu yüzden güven inşa etmek önemlidir. Yaptığınız ilerlemeyi not edin, çabalarınızı takdir edin ve yaratıcılığınızı ödüllendirmenin yollarını her zaman araştırın.

Hatırlanması gereken önemli bir şey, yaratıcılığın pasif bir süreç olmadığıdır. Arkanıza yaslanıp sizi bulmak için ilham gelmesini beklemek, motivasyonunuzu kaybetmenin ve cesaretinizin kırılmasının bir reçetesidir. Bunun yerine, kendi yaratıcılığınızı artırmanın yollarını aramaya odaklanın. Size ilham veren ve dikkatinizi  ve zihinsel enerjinizi eldeki göreve odaklamanıza yardımcı olan şeyleri  araştırın.

Bir hata yapabileceğiniz veya çabalarınızda başarısız olabileceğiniz korkusu, ilerlemenizi felç edebilir. Kendinizi bu tür duygular içinde bulduğunuzda, hataların sadece sürecin bir parçası olduğunu kendinize hatırlatın. Zaman zaman yaratıcılığa giden yolda tökezleyebilseniz de, sonunda hedeflerinize ulaşacaksınız.

Beyin fırtınası hem akademik hem de profesyonel ortamlarda yaygın olarak kullanılan bir tekniktir, ancak aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirmek için güçlü bir araç olabilir.

Kararınızı ve öz eleştirinizi askıya alarak başlayın, ardından ilgili fikirleri ve olası çözümleri yazmaya başlayın. Amaç, nispeten kısa bir süre içinde mümkün olduğunca çok fikir üretmektir. Ardından, mümkün olan en iyi seçeneğe ulaşmak için fikirlerinizi netleştirmeye ve iyileştirmeye odaklanın.

İlginizi Çekebilir; Nasıl Ders Çalışmak Lazım?

Bir dahaki sefere bir probleme yaklaştığınızda, çeşitli çözümler aramayı deneyin. Sadece sahip olduğunuz ilk fikirle yola çıkmak yerine, duruma yaklaşmanın diğer olası yollarını düşünmek için zaman ayırın. Bu basit aktivite, hem problem çözme hem de yaratıcı düşünme becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur.

Yaratıcı sürecinizi takip etmek ve ürettiğiniz fikirleri takip etmek için bir günlük tutmaya başlayın . Günlük, başardıklarınızı geri yansıtmanın ve diğer olası çözümleri aramanın harika bir yoludur. Bu günlük, daha sonra gelecekte ilham kaynağı olabilecek fikirleri kaydetmek için kullanılabilir.

İnternette gezerken rastladığım ve çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir infografiği burada da paylaşmak istedim. Öncelikle infografikler ne işe yarar kısaca anlatayım.

İnfografik Nedir?

Çok basit tanımıyla hızlıca, görsel unsurlardan faydalanarak akılda kalıcı bilgi paylaşımıdır. İnfografik sayesinde sıkıcı olmayan ve paylaştığınız bilgiye estetik katan eğlenceli bir bilgi paylaşmış olursunuz.

Bu grafik sayesinde

Nasıl verimli ders çalışabilirim?,

Nasıl odaklanabilirim?

En iyi çalışma ortamları?

gibi üretkenliğinizi önemli ölçüde arttıracak soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

(İnfografik – Kaynak için tıklayabilirsiniz.)

Yine grafikte yer alan pocket uygulamasını gerçekten tavsiye ederim. Uzun zamandır tüm okumak istediklerimi oraya kaydediyorum ve çevrimdışı olsam bile istediğim yerden okuyabiliyorum. Pocket uygulaması ve diğer kullandığım temel telefon uygulamalarımdan bahsettiğim yazıya gitmek için TIK TIK. 

Yaratacılığınızı ve Üretkenliğinizi Arttıracak 50 Öneri için infografikleri inceleyin lütfen.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

2 Comments

  1. Bayılıyorum senin fikirlerine yaa 🙂

  2. […] faaliyetler kasıtlı olarak verimsizdir. Onları daha büyük bir hedefe ulaşmak yerine, sadece kendi iyiliğin için yapıyorsun. Böylece zamanla, sürekli […]

Yorumlarınız benim için değerli!