5 Haftalık Detox!

detoks-kampı

Detoks demek vücudumuzda biriken toksinleri, kötü maddeleri uzaklaştırmak demektir. Detoks yapmaya birden başlayamam, şekeri, kolayı, ekmeği bir haftada bırakamam diyorsanız bir önerim var, gelin bunu 5 haftaya yayalım. Detoks yapmanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Vücudu temizleyen ve tazeleyen detoks programları internette bolca var. Ama ben bir anda tüm alışkanlıklarımı değiştiremem diyorsanız beş haftalık detoks listesi paylaşıyorum.

İlk Hafta : Alışveriş listenize yalnızca gerçek meyve ve sebzeleri ekleyin. Dondurulmuş gıdaları boşverin. 

İkinci Hafta : Bu hafta hiç fast food yemiyoruz. Hazır yiyecekler yerine evinizde sağlıklı yiyecekler yapıp yiyin. Hem mutfakta vakit geçirmek alışınca çok zevkli 🙂 Tabii bu yemekleri de yine dondurulmuş gıdalar yerine taze taze sebzelerden seçiyoruz 🙂

Detoks çayı, detoks suyu gibi tarifleriniz varsa bu arada onları da içmeye başlayabilirsiniz yavaş yavaş. Hatta bir günlük detoks programlarını uygulayarak vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Üçüncü Hafta : Beyaz ekmeği kesin. Bunun yerine tam buğday ekmeği ve kepek ekmeğini tercih edin. Hatta onu da sadece kahvaltılarda tercih etseniz de olur. akşam yemeğinde kepek ekmeği de olsa mümkün olduğunca ekmek yememeye özen gösterin.

Dördüncü Hafta : Atıştırmalık olarak çikolata, cips yerine bir meyve veya sebze kullanın.

Beşinci Hafta : Şekerli ve gazlı içecekleri bu hafta hayatımızdan çıkarıyoruz. Kolayı bırakmak için en uygun mevsim herhalde kıştır. O yüzden şanslısınız 🙂

Bu beş haftanın sonunda eminim kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

  1. Smoothileride unutmayalim

    1. Smoothieleri hiç kesmesek çok güzel olur aslında (:

Yorumlarınız benim için değerli!