Anı Yaşa, Mutlu Ol!

Carpe Diem on bottle # 1 sf fr RAW IMG_1066 4LLBu aralar kafayı fena halde taktığım yaşam felsefesi : Anı yaşamak! Hayat aslında anıların toplamı. Ne kadar çalıştığın, ne kadar para kazandığın o kadar da önemli değil. Önemli olan, gülebiliyor musun?

Eflatun’a sormuşlar insanoğlunun seni en şaşırtan özellikleri nedir? Söylediği özelliklerden biri “Hayata hazırlanmaya o kadar vakit harcar ki yaşamaya zamanı kalmaz!” Bu cümleyi okuduktan sonra nedense her şeyi bir saldım 🙂 Gerçekten öyle sınavlara giriyoruz, iş yerinde gecelere kadar mesailer harcıyoruz hepsi ilerde daha iyi şartlarda yaşamak için. Ama bu arada sevdiklerimize zaman ayırmayı, kendimize zaman ayırmayı unutuyoruz.

Anı yaşamak demek tabi ki istediğimizi yapalım, kafamıza göre takılalım hali değil. Anı yaşamak o an orada olmak ve her şeyiyle durumun farkında olmak. Bugün hepimiz bir kafeye gittiğimizde önce arkadaşımızla fotoğraf çekiliyoruz (selfie olmalı altına da kahve keyfi yazılmalı!), sonra mekanda check-in yapıyoruz sonra da her 5 dakikada bir kim beğenmiş kim yorum yapmış diye kontrol ediyoruz. Anı yaşamak demek ise kafamızın uçup gitmesi değil, o an orada olup arkadaşımızı gerçekten dinlememiz demek. O an için mutlu olmak, her anın tek olduğunu bir daha o ana geri dönemeyecek olduğumuzun farkında olmak demek.

Gabriel Garcia Marquez’in veda mektubunda dostlarına dediği gibi : “Başkaları konuşurken dinler, çikolatalı dondurmanın tadından zevk almaya bakardım.” 

Peki anı yaşamak için neler yapmalıyız,

Öncelikle bir işi yaparken sadece ona odaklanın. Kafanız dağılıyorsa 1-2 dakika mola verin. Ben bu sene hem tez yazıyorum hem de kpss’ye hazırlanıyorum. Hal böyle olunca birini çalışırken kafam diğerine takılıyor. Bu kaosu aşmak için önce gününüzü planlayın ve planınıza sadık kalın. Böylelikle, ders çalışırken aklınız Facebook’ta kalmaz veya temizlik yaparken yemeği ne ara yapacağım diye düşünmezsiniz.

Gün içinde en az yarım saatinizi telefonunuzdan ayrı geçirmeye çalışın. Mesela bu yarım saatte cildinize maske yapabilirsiniz veya kitap okuyabilirsiniz. Şimdilerde buna dijital detoks deniyor.

Her anınızın farkında olun. Kahve içiyorsanız sadece kahve için, tadının keyfini çıkarın. Arkadaşlarınızlaysanız sadece onlarla ilgilenin.

bagimlisi-misiniz--cep-telefonu-bagimlilik-1369900 Bu resmi de ibret olsun diye internetten bulup koydum. Gerçekten çok fena. Kıssadan hisse kafanızı televizyondan, telefondan, tabletten kaldırın da azcık eşinizle, çocuklarınızla, arkadaşlarınızla ilgilenin!

Sevgilerle:)

 

 

**Görseller internetten bulunmuştur. Konu başlığı görseli (Carpe Diem) için kaynak –> Lavendula Loveliness

 

 

  1. telefondan yarim saat ayri kalmak, bu bile bir adim olarak gorunuyorsa halimiz feci. benim telefonum sadece aksamlari acik cok rahatim.

    1. Evet ama maalesef cogunlukla durum bu 🙁

  2. Blogunuzdaki yazilara bayildim. Instagram, facebook gibi sosyal medya kanallarindan sizi takip edebilmemiz mümkünmü?

    1. Merhaba, teşekkürler güzel yorumunuz için 🙂 sosyal medya hesaplarımı kategoriler / hakkımda bölümünde üst kısımda görebilirsiniz.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: