Nasıl 11 Kilo Verdim?

İlaçsız, ameliyatsız, kendimi aç bırakmadan “nasıl 11 kilo verdim?”in cevabı bu yazıda. Instagram hesabımda before-after fotoğrafı paylaşınca epey yorum aldım. Sanki bir mucizeymiş gibi mesajlar geldi. Fakat mucize değil alın teri 🙂

Bu iki fotoğraf arasında belki 2 sene var ama 1 sene önce kilo verme sürecine başladım. Aktif olarak hem beslenme hem spor açısından da son 5-6 aydır güzel gidiyorum.

İlk olarak kendim başlamadım tabii ki. İnstagramda Emre Çolak hocam ile 10 günde 3-4 kilo verdiren hızlı bir diyet listesiyle başladım işe. Hatta o kısmı detaylı olarak anlatmıştım. Şuraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirsiniz –  Fit Olma Yolunda

Daha sonra yine instagramdan bir Personal Trainer ile çalışmaya başladım. Kendisine bu instagram hesabından ulaşabilirsiniz. Esas sporla tanışmam ve dolu dolu yemem gerektiğini anladığım zaman Sena Yıldız sayesinde oldu. O kadar tatlışki Waffle yiyebilir miyim dediğimde ye tabii kuzum diye cevap veriyordu 🙂 En sevdiğimiz şey bence bu motivasyon. Zaten sporu sevince gerisini evde devam ettirdim.

Çoğu zaman şekersiz besleniyorum. En fazla bu şekilde kilo verdim. Kaçamak yaptığımda kendime kızdığım zamanlar çok oldu ama durmadım. Bir öğün pasta yedim diye salmadım mesela. Ara ara 3 günlük falan şeker orucu yapıyorum. Son 1 aydır 18:00’den sonra yemek yemiyorum. İşte o göbek o zaman gidiyor. Karın çalışmıyorum genelde bacak ve kol antrenmanı yapıyorum.

Ben bu kiloyu 1 senede verdim geri de almıyorum. Çünkü mucize diyetler yapmıyorum. Kaçamak veya diyet diye bir şey düşünmüyorum. Tercihlerimi şekersizden ve sağlıklıdan yana kullanıyorum. Ben tam bir pizza canavarıyım ve çoğunlukla yiyorum ama küçük boy ince hamur tercih ediyorum. Genelde de evde tam buğday lavaş ekmeğine kendim evde pizza yapıyorum. Sporu Ocak 2018’den beri düzenli yapıyorum. Salona da yazıldım ama salona gidemiyorum diye bırakmıyorum. Evdeysem evde yapıyorum. Artık kardiyoyu daha az ağırlık antrenmanlarını daha çok yapıyorum. Haftada 1 kere mutlaka pilates ya da yoga yapıyorum.

Ben bunların hepsini evde, 3 yaşında bir çocukla yapıyorum. Genelde YouTube kanallarından yapıyorum. Eve dumbell, direnç lastikleri aldıkça spor yapmayı daha bir sevdim. Hızlı diyetlerle hiçbir şey olmuyor. Sadece yüzünüz küçülür, yanaklarınız içeri çöker ama basen, göbek kalır.

Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız araştırın, kendinize uygun beslenme tarzını ve sporu belirleyin. Doktorla da görüşün. Az az yemek yemeyi boşverin. Sağlıklı olan her şeyden bol bol yiyin. Sena hocamın verdiği listede ben bazen çoğu şeyi yiyemiyordum aşırı doyduğum için ama baya incelmiştim. Tartıya da artık hiç bakmıyorum. Tartı aynı görünse bile kıyafetlerimden zaten zayıfladığımı anlayabiliyorum. Bunun sırrı da sadece spor yapmak. Her gün sadece yürüyüşle başlayın. Evden çıkamıyorsanız Leslie ile yürüyün evde. Mesela ben bu sıralar YouTube squatgirl kanalından “squat ve yürüyüşle 150 kalori yakıyoruz” videosuyla yürüyorum. Şu video sadece 15 dakika. Çocuğu uyut hemen başla. Bir şey kaybetmezsin.

Bu arada daha çok yolum var. Henüz istediğim vücuda kavuşamadım. Ay harika zayıfladım diye bir iddiam da yok ama oluyor yani onu göstermek için bu yazıyı yazmak istedim. Umutsuzluğa kapılmayın. Bir dondurma yedim diye kendinize dar etmeyin. Kaldığınız yerden devam edin. Her gün 2 fincan yeşil çay için. Bir gün komple kaçamak yaptıysanız ertesi gün aynen devam edin. Pizza yediniz üstüne bir fincan yeşil çayınızı için. Sağlıklı tercihlerinizden hemen vazgeçmeyin.

Benim önerilerim bu şekilde. Böyle kilo verdim. Kısaca diyorum ki sağlıklı beslenin. Sporunuzu yapın. Birçok şey denedim. Aç kaldığım oldu, Mucize diyetler yaptığım oldu hiçbiri işe yaramadı. Umarım işinize yarar bir şeyler bulursunuz.

Sevgilerle..

2 Comments

  1. Cok guzel yazi olmus bende birakmasam keske hemen senin gibi devam edebilsem

    1. Teşekkürler yorumunuz için 🙂 Bende hemen bu kadar disiplinli devam edemedim ama sürekli denedim. Bir öğün bozdum diye bütün günü kötü devam etmedim.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: