Blog Konusu İçin 10 Değişik Öneri 2021

Çevremde bir çok arkadaşım bir blog açmak istiyor fakat hangi blog konusu hakkında yazacağına bir türlü karar veremiyor. Ben kafası çok dağınıklardan olduğumdan genel konuları içeren bir blog açmayı tercih ettim. Eğer bir blog yazmak istiyorsanız öncelikle en çok hoşlandığınız şeyi belirleyin.

Hangi konuda en fazla bilgi sahibisiniz bunu düşünün. Az bilgi sahibi olduğunuz bir konuda yazmaya başladığınızda bir süre sonra tıkanıp yazacak hiç bir şey bulamayabilirsiniz. En çok kazandıran blog konuları olarak da aşağıdakileri düşünebilirsiniz. Bu yazıda aklıma gelen 10 farklı blog konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum;

1- Günlük şeklinde blog tutabilirsiniz. Bir gününüzün nasıl geçtiğinden bahsedebilirsiniz. Böylece bir sürü kategori açıp onlarla uğraşmak yerine günlük olarak her şeyden bahsedebilirsiniz. Bu tarz bloglardan şu anda en severek okuduğum blog “resimli şeyler atlası“. Doğal bir yaşama geçip yeni serüvenlere atılıyor bende ilgiyle okuyorum.

2- Bugün ne öğrendim? tarzında bir blog olabilir. Her gün yeni bir bilgiyi paylaşabilirsiniz. Fakat twitter’da ki her gün yeni bilgiler tarzında 140 karakterlik kısa paylaşımlardan bahsetmiyorum. Bir konuyu araştırıp bununla ilgili bilgiler paylaşabilirsiniz.

3- Okuduğunuz kitaplardan bahsedebilirsiniz. Şahsen en sevdiğim blog tarzıdır. Bir çok kitabı bu tarz bloglarda görerek alıyorum. Sıklıkla da takip ediyorum.

4- Teknoloji, sosyal medya, dijital pazarlama alanlarında yazabilirsiniz. Teknolojide ki son gelişmeleri derleyebilir veya etkili sosyal medya kullanımı konularında bilgilendirici yazılar yayınlayabilirsiniz.

5- Yapılacaklar listesi şeklinde bir blog yazabilirsiniz. Mesela kısa vadede veya uzun vadede planlarınızı yazıp bunlarla ilgili kişisel motivasyonu geliştirebilirsiniz.

6- Kişisel gelişim ile ilgileniyorsanız gerçekten tavsiye ederim. Benim blogumda en fazla yazmaktan hoşlandığım kategori “motivasyon notlarım”. Kişisel gelişime çok önem veriyorum ve bunlarla ilgili yazı yazmayı da okumayı da çok seviyorum.

7- Eğer Tumblr tarzı bir siteden blog açacaksanız o gün ki modunuzu anlatan yazılar yazabilirsiniz. 1-2 paragraflık, bol görselli yazılar yayınlayabilirsiniz. O gün yaşadıklarınız yüzünden içinizi dökmek için de eğlenceli bir yol olur.

8- Film tavsiyeleri verebilirsiniz. Film izlemeden önce bu blogları kesinlikle okuyorum. Forum sitelerinden ziyade takip ettiğim bir blogger’ın önerdiği filmi izlemeyi daha çok seviyorum.

9- Dekorasyon, makyaj, moda konularından bahsedebilirsiniz. Eğer bu konulara merakınız varsa bol görselli ve renkli bir blog bence tam size göre olur. Özellikle makyaj ve moda blogları biliyorsunuz bu aralar çok moda. Ama lütfen ürün yollayan markaları övmekten gerçek fikirlerini söylemeyenlerden olmayın 🙂 Böyle yapan bir çok makyaj bloggerı yüzünden çöp ürünleri aldığım olmuştur.

10- Seyahat konusundan yazın. Eğer seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız bunu mutlaka paylaşın. En keyifli yazılan sayfalar bu bloglardır herhalde. Ben pek gezmediğimden hep özenmişimdir.

Bu arada özellikle bahis siteleri ya da borsa blog sayfaları da oldukça kazandıran blog konularından.

Eğer sizinde aklınıza değişik blog konusu gelirse lütfen yorumlarda bahsedin.

Sevgilerle..

15 Comments

 1. Blog tuttuğumdan beri gazeteleri okurken ya da etrafımda olan biten olaylara karşı bakış açımda bir farkındalık oluştu. Acaba bu olay, bu haber bu hikaye bloguma konu olur mu? Nasıl bahsetsem gibi sorular hep aklımda dönüp durmaya başladı. Bu sebeple konu bulmakta zorluk çekmiyorum. Bahsettiğiniz gibi, bazen gezip gördüğüm bir yer, bazen okuduğum bir kitap, izlediğim bir film hepsi bloguma konu olabiliyor.

  1. Bende size katılıyorum. Bir şey okurken, izlerken daha sorgulayarak yaklaşıyorum. Bir makale içinden bir kelime de blogda yazı konusu olabiliyor. Zaten yazı bulmanın temelinde bence çok okumak yatıyor.

  2. Takipteyim
   denizalplehayatblogspot.com bloguma herkesi bekliyorum. Annelik deneyimlerim ve güncel hayata dair paylaşımlar yapıyorum.

 2. Çok teşekkür ediyorum.Bu aralar bende blog tarzım konusunda sıkıntı çekiyordum.sizden öğreneceğim çok şey var.
  Bu arada bakmak isterseniz bloğum
  http://gencto.blogspot.com.tr/?m=1
  kusurun olmuşsa affola,önerilerinizi ayrıca bekliyorum.Bu arada yeniyim 🙂

  1. Ne kusuru 🙂 guzel yorumunuz icin tesekkurler 🙂

 3. Teşekkürler yazınız için. Ben blog yazmaya kısa bir süre önce başladım ve bu çok hoşuma gitmeye başladı. Artık sık sık acaba bugün ne hakkında yazabilirim diye düşünüyorum.

 4. denizalplehayatblogspot.com bloguma herkesi bekliyorum. Annelik deneyimlerim ve güncel hayata dair paylaşımlar yapıyorum.

 5. Merhaba, herkese kendi alaniyla ilgili fikirler verebilecek guzel bir yazi olmuş, elinize sağlık.
  Bloglarla ilgili kişisel görüşüm; ne tutarsa onu yazmaktan çok, blogların kişilerin ilgi alanları üzerine oluşturulması. Bu sayede kopyala yapıştır vb degersiz yazilar yazmak yerine, özgün ve içi dolu içerikler yaratabiliriz.
  Ben daha çok gezi, fotoğrafçılık ve mimari üzerine yazmaya çalışıyorum. İlginizi cekerse http://barisoke.com adresinden okuyabilirsiniz. Hepinize bol bol ilham diliyorum 😉

 6. Blog sitemdeki sessiz fısıltılarıma kulak vermeye davetlisiniz
  http://www.sadecegelecek25.wordpress.com

 7. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim
  http://www.webicix.com

 8. Hazal hanım elinize sağlık…
  Ben de bu konu hakkında birkaç bişeyler karalamıştım. https://www.blogacmak.com/blog-konusu-onerileri/ umarım arkadaşlara yardımcı olabilirim.

  1. Çok teşekkürler, hem yorumunuz hem de yazıya katkınız için 🙂

 9. EN GÜZEL TAVSİYELER İÇİN TAKİP EDİN! tavsiy’EN
  tavsiyeen.blogspot.com

 10. Ellerinize Sağlık çok begendim içerii bende ileride gezdigim gördüğüm yerler için blog sayfası açacagım çok da güzel olacak inşallah

  1. Şimdiden başarılar 🙂 Yorumunuz için teşekkürler

Yorumlarınız benim için değerli!