Özgüveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Madde

İnternette çok güzel bir yazıya denk geldim. Aslında eski bir yazı belki okumuşsunuzdur ama özgüvensizlik en büyük kişisel sorunlardan biri. Peki özgüveni yüksek insanlar neler yapmaz/neler yapar? Gelin, biraz özgüven konusunu konuşalım.

1. Bahane Üretmezler.

2. Herkesin Korktuğu İşi Yapmaktan Çekinmezler.

3. Konfor Balonu İçerisinde Yaşamazlar.

4. Bugünün İşini Yarına Bırakmazlar.

5. Başkalarının Olumsuz Düşüncelerinden Etkilenmezler.

6. İnsanları Yargılamazlar.

7. Kaynak Yetersizliğini Görünce Pes Etmezler.

8. Kendilerini Başkalarıyla Kıyaslamazlar.

9. Herkesi Memnun Etmeye Çalışmazlar.

Bak bu 9.madde benim kanayan yaram. Benim en büyük zaafım herkesi memnun ve mutlu görmeye çalışmak. Özgüven olayını çözmem için önce şu maddeyi halletmem lazım sanırım 🙂

10. Sabit bir Güvenceye İhtiyaç Duymazlar.

11. Hayatın Acı Gerçeklerini Göz Ardı Etmezler.

12. Küçük Tümseklere Takılıp İşi Yarım Bırakmazlar.

13. Harekete Geçmek için Kimsenin Onayına İhtiyaç Duymazlar.

14. Kendilerini Küçük Bir Çerçeveyle Kısıtlamazlar.

15. İnternette Okudukları Herşeye Düşünmeden Körü Körüne İnanmazlar.

Bu son madde gerçekten çok güzel. Böyle yazılar aslında tamamen kafa dağıtma, belki bir ilham verme, amacıyla yazılıyor. Özellikle facebook sayfalarında paylaşılan abartı haberlere lütfen inanmayın. Ben bir konuyu sadece internetten araştırmayı da hiç sevmem. Mutlaka bir kitap, dergi ya da gazete ile desteklemek isterim. Lütfen siz de bunu kopyalayın yapıştırın tarzı yazılara hemen inanmayın.

Özgüven konusu aslında çok derin ve hatta bence çocukluğa inilmesi gereken bir konu. Ama ister istemez çoğumuz çocuğumuzu biraz özgüven konusunda eksik yetiştiriyoruz. En basitinden koltuğa oturmaya çalışırken biz poposundan itiveriyoruz sevecenlikle ama aslında onun yaşayacağı başardım hissini elinden almış oluyoruz. Ben bunlara dikkat etmeye çalışıyorum ama yine de bazen kendime hakim olamayıp dur ayakkabını ben giydiriyim, pantolonunu ben giydiriyim diye atlıyorum.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: