Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşamın Anahtarı

1e72212fd56b9262941918d56e8a1a4cDaha uzun, daha sağlıklı bir yaşam üstüne bir sürü filmler, belgeseller yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Kitaplar yazılıyor. Hayatta yapmak istediklerimiz, görmek istediğimiz yerler, izlemek istediğimiz filmler, okumak istediğimiz kitaplar o kadar fazla ki ömrümüze hepsini sığdırmaya çalışıyoruz. Daha uzun yaşamak istememizin asıl nedeni de bu. 

İzlediğim belgesellerin, konuşmaların veya okuduğum makalelerin uzun yaşamla ilgili aslında ortak tek bir noktası vardı: Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam. Her olay karşısında (ölüm, hastalık…) bu huzurunuzu koruyamayabilirsiniz. Hayatta inişler çıkışlar her zaman vardır. Bence önemli olan insanın kendine değer vermesi ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini devamlı geliştirmesi ve zenginleştirmesidir.

İşte maddeler şeklinde bir kaç öneri;

Arkadaş ve ailenizle yakın ve samimi ilişkiler kurun. Ailenize zaman ayırıp en azından yemek vakitlerinde bir arada olmaya özen gösterin. Ofiste arkadaşlarınızla küçük molalar ayarlayıp 5-10 dakika sohbet etmeye çalışın (dedikodudan bahsetmiyorum tabi ki).

 

a480d864dbed95e97113b1e43dd59ec7
Zihninizi sürekli aktif tutun, yeni bir şeyler öğrenmeye devam edin. Beyin öğrenmeyi bırakınca yaşlanır. Günde en azından ilginizi çeken bir konuda yazı okuyun. Yabancı dil öğrenmeye çalışın illa kursa gitmenize gerek yok.
Bol bol gülün, espri anlayışınızı geliştirin. Mizah dergileri okumaya çalışın. Benim favorim Uykusuz Dergi. Her hafta yeni bir sayısını alıp okuyorum.

Yeni bir güne heyecanla başlamaktan hiç vazgeçmeyin. Gününüzün daha iyi geçmesi için uyandığınız anda ilk yarım saat kendinizi nasıl hissederseniz günün geri kalanı da o duyguyla geçiyor. Yataktan kalktığınızda alarma küfretmek yerine daha pozitif uyanmaya özen gösterin. Bu kuralı Pazartesileri ben es geçiyorum 🙂

Hareket etmeye, sağlıklı beslenmeye, aktivitesi bol bir yaşam süremeye gayret edin. Hareket, aktif olmak sizi canlı tutar. Spor salonuna gitmenize gerek yok. 15 dakikalık videolarla da akşamları evde spor yapabilirsiniz. Ya da hafta sonları sahilde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Asansör kullanmayıp merdivenlere yönelebilirsiniz. Kısacası her zaman hareketli olmaya çalışın.

Özgür olduğunuz ve kimseye bağımlı olarak yaşamadığınız hissine sahip çıkın. Belki de en önemli adım bu. Her zaman kendiniz olmaya bakın. Bir ilişki yaşarken de kendi sınırlarınızı koruyun. Evli olmanız artık birine zincirle bağlı olduğunuz anlamına da gelmez. Karşınızdakinin hayatına da kendi hayatınıza da saygılı olun.

Yeni arkadaşlıklar kurun, dostlar edinin. İnsanlarla iletişim halinde olmaktan korkmayın. Kendinize güvenin. Yeni birilerini tanımak size yeni hayatlar sunar. Arkadaşlarınıza ve dostlarınıza önem verip onlarla vakit geçirmeye özen gösterin.

 

3 Comments

  1. Spor yapmak mutlu olmanin en kolay yolu. Spor yapmadigim gunler cok cekilmez oluyorum. Motive olmam baslamam ise bir o kadar zor. Basladigim anda ise birakamiyorum.
    Cok guzel yazi

    1. Aynen spor yapmak en iyi meditasyon yontemi sanirim. Hergun yapmaya calisiyorum bende 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!