10 Gün Şekersiz Beslenme

Whatsapp’ta motivasyon isimli bir grubumuz var. Bu grupta sağlıklı beslenme ve sporla ilgili gün içinde yaptıklarımızı paylaşıyoruz.

Dün 10 günlük şekersiz beslenme denemesi yapmaya karar verdik. Akşam hazır şekersiz beslenmeye başlamışken “That Sugar Film” isimli belgeseli izleyelim dedim ve çok etkilendim.

Kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir belgesel. Çünkü öyle abur cuburla falan vücuduna şeker almadan, aslında tamamen sağlıklı bildiğimiz ürünlerle beslenerek bedeninin ve ruhsal sağlığının nasıl etkilendiğini anlatıyor. Beslenmemden şimdilik 10 günlüğüne şekeri çıkarıyorum ama filmi izledikten sonra komple hayatımdan çıkarmam gerektiğini anladım.

Özellikle oğlumun hayatından da paketli ve işlenmiş şekerli ürünleri çıkarıyorum. Anaokuluna başladığında, dışarı çıktığımızda illa ki isteyecek ama evde bunları yemeyecek.

Peki şekersiz beslenmede hangi gıdaları çıkarmalıyız? Bu liste aşağıdaki görselde yazıyor. Ben bu görselde sadece süt ürünleri yeme kısmını yapmayacağım. Süt ve süt ürünlerini yemeye devam edeceğim.

Görsel kaynağı

Ben uzun zamandır kahvaltıda ekmek yemiyorum. Hatta dışarı çıkmadığım sürece hiç ekmek yemiyorum. Şunu anladım ki ekmek yemeden doyamıyorum tam bir saçmalıkmış. Ekmek yediğim kahvaltılardan 1 saat sonra mutlaka acıkıyorum. Ama şekeri en aza indirdiğim kahvaltılarda asla acıkmıyorum.

Mesela makarna yiyorsunuz dikkat edin önce çok şişmiş hissedersiniz ama en fazla 2 saat sonra kurt gibi acıkmış olursunuz. Bol salatalı bir yemekten sonra ise uzun süre acıkmazsınız. Zaten size bahsettiğim belgeseli izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

10 günlük şekersiz beslenme ile hem ruhuma hem bedenime detoks yapmış olacağım. Kilomu ve vücut ölçülerimi de kaydettim böylece değişimi de göreceğim. Zayıflamaktan ziyade ben vücudumu temizlemek için yapıyorum bunu ama tartıda bir değişim görmek de fena olmaz 🙂

Bayram dönüşünde kaçamak telafisi için de böyle bir deneyim yaşanabilir.

Eğer 10 günlük nosugar deneyimimi görmek ve takip etmek isterseniz instagram hesabıma beklerim 🙂

Sevgilerle..

3 Comments

  1. […] Öncelikle burada Karatay teyzemi dinleyerek maksimum 8 gr şeker tüketmeye çalışın diyorum. Tatlı şeylere kendini kapat demiyorum. Şekeri sağlıklı besinlerden alın. Örneğin canın aşırı çikolata çekti, at ağzına bir bitter. Ya da tatlı muzun üstüne dök kakaoyu al sana mis gibi tatlı. Zaten bu tatlı karbonhidrat krizleri 2-3 sonra bitecek. Ay ben sadece çayıma şeker atarım zaten tatlıyla aram yok deme. Etikelere bak bakalım marketten aldığın kefirden bile kaç gr şeker alıyorsun. Şekersiz beslenme ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsin. […]

  2. […] Diyet değiştirirken hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, bunu yavaş yavaş yapmaktır. Şekerle dolu bir diyetten şekersiz bir diyete geçmek yavaş bir süreç olmalıdır. […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: