Daha Sağlıklı Yaşam Daha Mutlu Sen!

Yakın zamana kadar pek önemsemediğimiz şeylerin aslında ne kadar sağlıksız alışkanlıklar olduğunu görüyoruz. Sağlıklı yaşam, hem bedenen hem de zihnen bizi mutlu ve enerjik yapıyor.

Sağlık sadece mutfakta değil aynı zamanda günlük yaşam alanlarımızda da dikkat etmemiz gereken bir konu haline geldi. Düşünün şimdi, yakınınızda veya tanıdıklarınızdan duyduğunuz kaç tane “daha gencecik ama hasta” cümlesi var?

Artık neredeyse 30 yaşında hastalıklar başlıyor. Kiminle konuşsam (ben de dahil) ya hafif depresyon geçiriyor, ya çok halsiz ya da çok yorgun. 1 hafta önce yerimden kalkmak istemiyordum. Çok halsizdim. Sonra instagram hesabımdan 1 haftalık şekersiz beslenme yapacağımı duyurdum. Çünkü oradan paylaşınca kaçamak hiç yapmıyorum. Bugün bir haftalık süre doldu ve çok daha canlıyım, enerjik hissediyorum.

 

Ayrıca dün eşimle daha sağlıklı yaşamak için bazı kararlar aldık. Örneğin BPA içeren damacanalardan kurtulup artık cam damacana kullanacağız. Yumurtalar konusuna dikkat edip organik alacağız. Çünkü bizim çocuk yumurtayı çok seviyor ve internette yumurta sınıflandırmasına baktığımızda yıllardır aldığımız yumurtanın kafeste yaşayan tavuk yumurtası olduğunu gördük. Yani hareket bile edemiyor daracık bir alanda ve büyük ihtimalle sadece GDO’lu ve hormonlu yem yiyor. Yalnızca organik yumurtalarda GDO ve hormonlu yem kullanamıyorlarmış.

Diğer bir konu kendim için aldığım bir karar, erken kalkmak. Çocuk uyuyor diye ben de 10:00-11:00’e kadar yatıyordum, artık gün doğmadan uyanmaya çalışacağım.

Peki sağlıklı yaşam için başka neler yapılabilir;

Erken yatıp erken kalkmak,

Kalkar kalkmaz bir büyük bardak su içmek (mümkünse limonlu, ben içemiyorum tansiyonumu düşürüyor),

Terleyene kadar egzersiz yapmak,

Her sabah ya da gece yatmadan kısa bir meditasyon yapmak,

Günlük plan yapmak,

Günde yarım ya da bir saatini bir şey öğrenmek için harca,

Daha az telefon daha çok kitap,

Daha az rafine şeker daha çok doğal gıda,

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sağlıklı yaşam vazgeçişlerden değil seçimleri değiştirmekten ibarettir. Kısıtlama değil sadece daha sağlıklı hale getirmek. Örneğin beyaz ekmek yerine tambuğday ekmeğini koymak. Kızartmak yerine fırınlamayı denemek. Asitli içecekler yerine daha sağlıklı seçenekleri tercih etmek.  Bir süre sonra zaten ne kadar canlı ve enerjik olduğunuzu göreceksiniz. Artık her şeyin bir endüstrisi var ve insanların sağlıkları pek de umurlarında değil. O yüzden kendinize dikkat etmek zorundasınız.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!