Beslenmenin Ruh Haline Etkileri

18567-1_n

Size de oluyor mu? Devamlı bir uykusuzluk hali, kolumu kıpırdatmasam keşkeler, su almaya üşenmeler. Ben bu aralar kendimi aşırı yorgun hissediyorum. Bir de üstüne kilo eklenince evde yayılsam yatsam, işe hiç gitmesem diye söylenip duruyorum. Belki de ben çok kötü besleniyorum ondandır diyerek sağlıklı yaşam sırlarının peşinde koşmaya başladım. İşte okurken hoşuma giden bir “beslenme ve ruh halimize etkileri” üzerine bir yazı (Yazının kaynağı için şuraya) ;

“Kendi enerjinizle besinlerin enerjisini birleştirin” diyen Çinli uzman Tijen İnaltong; sağlıklı yaşantı ve beslenme ile ilgili önemli ipuçları veriyor. İşte bunlardan bazıları:


* Geleneksel Çin tıbbına göre sabah 07.00 ila 11.00 arası krallar gibi yenilecek zaman. Sabah kalktığınızda ilk iş olarak bir su bardağı ılık suya yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal koyup için. Bir şey yemeden önce 20 dakika bekleyin. Böylece vücut güne gülümseyerek başlayacaktır.”
* İnsanın ruh hali, yemek seçimini etkiler. Ayrıca vücudun kendini yenileme yeteneği vardır. Ancak, bunu kullanmasına imkan tanımıyoruz. Besinlerin enerjisiyle insanların enerjisini birleştirerek sağlığımızı koruyabiliriz.
* Aşırı tatlı yiyen biri, yediği şeker yüzünden inişli çıkışlı bir ruh haline sahip olur. Tatlı, kan şekerini yükseltir. Önce iyi hissedersiniz kendinizi, sonra hızlı bir tükeniş gelir. Çözüm daha hafif karbonhidratların tercih edilmesi.
* Çin tıbbına göre, güçlü bir zihin için limon, pirinç, yulaf, buğday, kalsiyum, magnezyum, silikon içeren besinler yemek gerekiyor.
* Enerjinizi reçel ve tereyağı yerine tahıl ve meyvelerden alın.
* Bağırsakların iyi çalışması ve bakterilerden korunması için yoğurt çok yararlıdır. Çünkü yoğurtta bulunan bakteriler bağırsaklardaki fazla rafine gıda ve aşırı ilaç kullanımından dolayı azalan iyi huylu bakterilerin artmasına neden olur.

Sevgilerle..

  1. Yoğurtsuz hayat düşünemem .. bi de çikolatasız 🙂

    1. Aynen bendee :))

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: