Home,  Sağlık-Fitness

Karın Kası Diyet ve Egzersiz Programı – Part I

Diyeti yalnızca kadınlar yapmıyor elbette. Çoğu erkek vücudunun kaslı görünmesini çok önemsiyor (belki de biz kadınlardan daha fazla).Erkekleri de düşünerek bir karın kası programı araştırdım.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki yalnızca mekikle şınavla değil aynı zamanda sıkı bir diyetle karın kaslarına sahip olursunuz.

Parça parça yayınlayacağım bu programlardan ilki Milliyet.com.tr’de okuduğum Kıvanç Tatlıtuğ’un çalıştırıcılarından geliyor. Bu kasları Kıvanç’a Tony Hill’in egzersiz programı ve Karen Hill’in beslenme listesi sağladı.

Hazırsanız baklavaları çıkaralım!

karın-kası-yapmak

Neler yedi? Neler yasaktı? Haftada kaç gün antrenman yaptı?

Karen H.: Tatlıtuğ’a ilk yasakladığım şey süt ve süt ürünleri oldu. Çünkü bu ürünler bilinenin aksine vücudun su toplamasına neden olur ve hazımsızlık yapar. İkinci yasağımız da alkoldü. Özellikle ilk iki hafta bir kadeh bile içmesi yasaktı. Bunu harfiyen yerine getirdi. Bunun dışında da işlenmiş her türlü gıdadan uzak durdu. Makarna, ekmek, diyet bisküvi, mısır gevreği gibi. Bol bol kırmızı et, tavuk, balık, yumurta. Her türlü sebze, baklagil ve meyve. Bir de kuruyemiş.
Tony H.: Protein tozu da içti. Onu da sütsüz içti tabii ki. Antrenmana gelince, çok göz önünde olmayan bir spor salonunda birlikte çalıştık. Haftada minimum üç gün birlikteydik. Antrenmanımız da 1,5 saat sürüyordu. Dokuz yıl askerlik yaptım.  Orduda geçirdiğim yıllardan esinlenerek hazırladığım antrenmanlarım var. Kişiyi belli bir ritme alıştırıp vücudundaki 600 kası bir anda çalıştırıyorum. Vücudun dengeye oturması için ek olarak uyku saatlerini de dengeledik. Sabah 07.00’de kalkıp akşamları en geç 23.00’te uyudu. Her gün 500 mekik, 150 şınav ve 100 barfiks çekiyordu.

Karen Hill’in beslenme tüyoları

* Metabolizmanızın doğru hızda çalışması için uyku önemli. Gece en geç 23.00’te yatmalı ve sabah 07.00’de kalkmalısınız.
* Süt ürünlerinden uzak durun. Kahvaltıda peynir-ekmek yerine meyve ve yumurta yemeyi deneyin.
* Günde en az iki litre su için. Kahve ve çay içerek su ihtiyacınızı karşıladığınızı sanmayın.
* Sabahları ılık suyun içine limon ve saf elma sirkesi ekleyerek içmek karaciğer ve böbrek temizliği için yararlıdır.
* Gazlı diyet içeceklerden uzak durun.
* Meyve şekerdir. O yüzden meyve ihtiyacınızı akşamları değil de gündüzleri giderin.
* Protein tozu spor sonrası ya da ara öğün olarak içilebilir.
* Her şeyi doğada bulunduğu haliyle tüketmeye çalışın. Salam, sosis gibi şarküteride bulunan etlere de rağbet etmeyin.
* Elinizin altında bir parça meyve ve kuruyemiş bulundurun.

**Not: Önemli bir hastalığınız varsa doktor kontrolü yaptırmadan bu tarz sporlara başlamayın. Ayrıca evde kendi başınıza yaptığınız sporlarda sakatlanma riskiniz de fazlalaşır. Herhangi bir yerinizde zorlanma veya acı hissederseniz sporu derhal bırakın ve bir doktora başvurun.

Ayrıca her gün 8 dakika yapacağınız bir egzersiz videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz;

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tBf_zdJaGJg]

8 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: